Достапни линкови

Градоначалници волонтираат во болница


Градоначалници волонтираат во болница
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Чешкото министерство за здравство ги повика сите кои можат да волонтираат во болница за да им помогнат на докторите по големиот број заразени со КОВИД-19. Меѓу волонтерите е и градоначалникот на Прага, Зденек Хриб, кој по професија е лекар. Тој доаѓа неколку пати неделно. Во болницата доаѓа попладне, по завршување на градоначалничките обврски. Од вчера ваков пример во Македонија е градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, кој по професија е специјалист ортопед.

XS
SM
MD
LG