Достапни линкови

Авганистанките „возат“ низ родовите ограничувања


Авганистанките „возат“ низ родовите ограничувања
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Фаркунда Бехманјар е една од првите жени кои добија возачка дозвола во авганистанската провинција Ферјаб. Во традиционалните, конзервативни рурални региони во земјата ретко има жени зад воланот, иако тоа им дава слобода. Но, не се сите среќни за оваа промена.

XS
SM
MD
LG