Достапни линкови

Вести

Нови 628 позитивни на коронавирус, 15 починати

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Здравствените власти денеска објавија дека се регистрирани 628 нови случаи позитивни на коронавирус од направени 2.236 тестирања, со што вкупниот број на заболени од почетокот на пандемијата се искачи на 27.827. Починати се 15 пациенти во изминатото деноноќие, а вкупната бројка на смртни случаи од Ковид-19 е 949 луѓе.

Во моментов во земјава има 7.399 активни случаи на коронавирус, од кои најмногу се во главниот град Скопје 3.551 лице, соопшти Министерството за здравство.

Од новите позитивни на Ковид-19 најмногу се во Скопје 353, а потоа следуваат Прилеп со 36, Куманово 33, Тетово 33, Велес 34 и Битола 28.

Денеска Институот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти.

Македонското Собрание денеска со 60 гласа „за“ и 32 „воздржани“ се согласија измените и дополнувњата на Законот за заштита на населението од заразни болести да биде донесено по скратена постапка.

Засконот треба до овозможи воврдување нови построги мерки за спречување на ширењето на заразата.

види ги сите денешни вести

Боинг издвои 500 милиони долари за отштета на семејства на загинати патници

Илустрација

Авиокомпанијата Боинг создаде фонд од 500 милиони долари за да ги обештети семејствата на 346 лица загинати во несреќите на Боинг 737 Макс, пренесува Гласот на Америка. Фондот е дел од договорот со Министерството за правда на САД. Во јануари, Боинг вети дека ќе им исплати надомест на семејствата на загинатите во несреќата на Лајон Ера 2018 и Етиопијан Ерлајнс во 2019 година.

Секое семејство ќе добие околу 1,45 милиони долари и ќе ги добие парите веднаш штом ќе биде завршено документирањето, соопшти Боинг.

Фондот е само дел од зделката што Боинг ја склучи 2,5 милијарди американски долари со Министерството за правда, бидејќи обвинителите ја обвинија компанијата за лажно издавање на сертификати за безбедност на авиони. Договорот му овозможи на Боинг да избегне судски постапки, но не и тековните граѓански тужби.

„Катимерини“: Грчката Влада лута поради твит на Заев

Премиерот Зоран Заев

Грција го замрзнува ратификувањето на три меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за фудбалската репрезентација, во која не го користи уставното име на државата, објави грчкиот весник „Катимерини“. Под наслов „Гнев во Атина, замрзнуваат меморандуми со Северна Македонија“, грчкиот весник пишува дека станува збор за три меморандуми кои грчкиот Парламент требало да ги ратификува идниот месец, но дека сега процесот ќе биде одложен, најверојатно, за септември, а можеби и за подоцна.

Во „твитот“ од понеделникот, кој, според грчкиот весник, ја налутил грчката влада, Заев напиша дека фудбалскиот натпревар (Македонија - Холандија, н.з.) го следи заедно со холандскиот премиер и дека без оглед на резултатот ѝ дава поддршка на „македонската фудбалска репрезентација“.

Повикувајќи се на владини извори, „Катимерини“ пишува дека грчката влада не може да „замижи“ пред „двојната игра“ на „соседите“, потенцирајќи дека изминатиов период имало неколку „инциденти“ поврзани со Договорот. Во текстот се пренесува изјава на портпаролката на грчката влада, Аристотелија Пелони, која вчера, според весникот, испратила предупредување до премиерот Заев дека мора да го почитува Договорот од Преспа во сите контексти, вклучително и меѓународните спортски настани.

Твитот на Заев со содржина која, според објавата на „Катимерини“, е спорна за властите во Грција

Одложена главната расправа за случајот „Моќник“

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, е третообвинет во случајот „Моќник“

За денеска закажаната главна расправа за случајот „Моќник” е одложена на барања на јавниот обвинител кој го застапува овој случај. Следното рочиште за овој предмет е закажано за 14 јули. Судењето за овој случај го води судијката Ленка Давиткова, а застапник на обвинението се јавниот обвинители Гаврил Бубевски.

Според Обвинителството, прво и второобвинетиот се товарат дека сториле „измама”, третообвинетиот дека сторил „измама” и „злоупотреба на службената положба и овластување”. Со обвинителниот акт останатите 10 опфатени лица се товарат дека сториле „злоупотреба на службената положба и овластување”.

Прво и второобвинети во случајот се Милош Милошоски и поранешниот градоначалник на Македонски Брод, Милосим Војнески, а третообвинет е пратеникот Антонио Милошоски. Меѓу останатите обвинети се и Томе Аџиев, Јанаке Витановски, Новица Велјановски, Ѓорѓи Милошевски, Шпенд Винца, Агим Мехмети и Даут Даути.

За „Моќник“, кој е еден од случаите отворени од поранешното СЈО, истрагата ја водеше обвинителката Фатиме Фетаи.

Во Берлин конференција за Либија

американскиот државен секретар Ентони Блинкен

Германија и Обединетите нации денеска во Берлин ќе бидат домаќини на конференцијата која треба да претставува обид да се запрат борбите во Либија и да се поддржи стабилна влада. На конференцијата ќе учествува и американскиот државен секретар Ентони Блинкен кој денеска пристигна во Берлин. Специјалниот пратеник на САД за Либија Ричард Норланд рече дека разговорите ќе ги поттикнат напорите да се одржат избори во Либија во декември, истовремено воспоставувајќи уставна и правна основа за гласање.

Околу 130 мигранти се удавиле во близина на либискиот брег


Норланд рече дека на конференцијата ќе стане збор и за странските борци кои ја напуштаат Либија по десет години граѓанска војна. Блинкен во Берлин ќе разговара со неговиот германски колега Хајко Мас за борбата против негирањето и антисемитизмот на холокаустот.

Европол: Екстремистите се обидоа да шират омраза за време на пандемијата

зградата на Европол во Хаг

Екстремистите во минатата година се обидоа да ја искористат глобалната пандемија на коронавирусот за да „шират пропаганда на омраза и недоверба во јавните институции“, според новиот извештај на Европол за тероризмот во Европската унија. Во извештајот се наведува дека пандемијата и економската криза придонесле за поларизација на општеството, предизвикувајќи „зголемено прифаќање на заплашување, вклучително и повици за насилство“.

Приведени 14 луѓе за терористичкиот напад во Виена, Европол бара помош и од БиХ

„Најновиот извештај на Европол за тероризмот во ЕУ илустрира дека ризикот од радикализација преку интернет се зголемил во годините на пандемија на ковид-19. Ова е особено точно за десничарскиот тероризам", изјави еврокомесарот за внатрешни работи Илва Јохансон. Европол изброи 57 „терористички напади извршени, неуспешни или спречени“ во шест земји на ЕУ и 62 „терористички инциденти“ во Британија во 2020 година. Вкупно 21 лице биле убиени во екстремистички напади во минатата година - девет од десничарите во Германија и 12 во шест џихадистички напади.

Вархеји: Белград направи многу во последните месеци

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји по вечерашната Меѓувладина конференција ЕУ-Србија во Луксембург рече дека Белград направи многу во последните месеци за да ги забрза реформите за владеење на правото. „На првата политичка меѓувладина конференција под ревидираната методологија вечерва разговаравме за тоа што сè уште треба да се направи и заклучивме дека Србија направи значителна работа во последните месеци и ги забрза реформите во областа на владеењето на правото“, напиша Вархеји на Твитер, додавајќи дека според новата методологија, кластерот 1 е веќе отворен и дека за време на словенечкото претседателство може да се зајакне динамиката на пристапниот процес и тој очекува отворање на кластерите 2 и 3.

Софија останува на ставот- нема напредок за Скопје во ЕУ

Српската делегација на меѓувладината конференција беше предводена од премиерот Ана Брнабиќ. Таа изјави дека Белград „стори сé“ и оти „гарантира дека ниту една земја не сторила повеќе од Србија во областа на владеењето на правото во последните неколку месеци“.

Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа, генералот Волтерс во Скопје

Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа, генералот Тод Волтерс

Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа, генералот Тод Волтерс, денеска, ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Заев на самит на НАТО- заедно ќе носиме стратегиски одлуки за прилагодувањето на Алијансата


Како што соопшти Министерството за одбрана, врховниот командант на сојузничките сили за Европа, генералот Волтерс, ќе има официјални средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска и со началникот на Генералштабот на Армијата, генералот Васко Ѓурчиновски.

Мобилни екипи на Црвен крст за справување со топлотниот бран во Скопје

Црвениот Крст ќе им помага на скопјани да се справуваат со топлотниот бран

Црвен крст во соработка со Град Скопје од денеска ќе започне со теренски активности во насока на справување со најавените топлински бранови. Согласно искуства од претходните години, од Црвениот крст информираат дека мобилните екипи составени од волонтери од тимот за одговор при катастрофи од петте општински организации во Скопје, ќе патролираат низ градот и ќе дистрибуираат вода и информативни летоци наменети за граѓаните.

Неделава топлотен бран со температури до 40 степени

Од Црвен крст соопштија дека ќе бидат ангажирани 16 волонтери распоредени во четири тима со четири возила. Почнувајќи од денеска, па се до 25 јуни мобилните тимови имаат предвидено дистрибуција на 800 шишиња или 400 литри на дневна основа.

Седум земји кои не се членки на ЕУ со забрана на летови од Белорусија

Европа се усогласува околу санкциите врз Белорусија

Европската унија соопшти дека седум европски држави кои не се во ЕУ се согласиле да одбијат дозвола за кој било авион управуван од белоруски авиопревозник да слета, полетува или прелета на нивните територии по присилното пренасочување на патничкиот лет од Минск минатиот месец, што овозможи апсење на новинар неистомисленик со режимот на Александар Лукашенко. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел изјави дека четири земји-кандидати за членство во ЕУ од Западен Балкан - Албанија, Црна Гора, Северна Македонија и Србија - заедно со Исланд, Лихтенштајн и Норвешка ќе се „усогласат“ со одлуката на 27-члените земји од јуни 4 да ги зајакнат постојните ограничувачки мерки на Унијата против Белорусија со воведување забрана за белоруските превозници да прелетуваат во воздушните простори на ЕУ и пристап до аеродромите на ЕУ.

ЕУ воведува нови економски санкции за Белорусија

„Тие ќе обезбедат нивната национална политика да биде во согласност со оваа одлука на Советот. Европската унија ја забележува оваа заложба и ја поздравува “, рече Борел. На 23 мај, белоруските власти искористија воен авион да го придружуваат летот на „Рајанер“ над неговиот воздушен простор за да слета во Минск. Откако авионот слета, органите на прогонот веднаш ги уапсија опозицискиот блогер Раман Пратасевич и неговата девојка.

Времето денеска: сончево и многу топло

Ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Дневната температура ќе биде од 30 до 40 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 39 степени.

Членки на ЕУ со силна осуда за унгарскиот анти- ЛГБТ закон

Демонстранти протестираат пред претседателската палата во Будимешта против анти ЛГБТ законот

Група држави членки на Европската Унија денеска испратија остри критики до Унгарија за последниот анти-ЛГБТ закон пред Самитот на кој ќе бидат доведени во прашање демократските капацитетите на Будимпешта и нејзиниот националистички сојузник Варшава. Вкупно 13 земји а меѓу кои и Германија, Ирска, Луксембург, Холандија и Шведска остро ја осудија Унгарија за законските измени со кои се забранува „прикажување и промовирање на хомосексуалност“ кај помлади од 18 години, промена што според земјите членки на Унијата ги прекршува европските вредности.

Шведскиот министер за надворешни работи го нарече унгарскиот закон „гротеска“ додека неговиот холандски колега ја повика Будимпешта да го повлече, а Ирска побара од извршната власт на блокот да ја тужи Унгарија преку највисокиот суд на ЕУ.

Во меѓувреме Белгија, Холандија и Луксембург беа автори на заедничка декларација во која унгарскиот закон се опишува како закон со кој се прекршува правото на слобода на изразување и „флагрантна форма на дискриминација заснована на сексуално ориентација.“

Соочувајќи се со тесна изборна трка годинава, премиерот Виктор Орбан ги заостри своите конзервативни ставови во последните месеци за како што вели, заштита на традиционалните христијански вредности од западниот либерализам, со цел да ја зајакне политичката поддршка во неговата база.

Потезите на Унгарија, но и мерките на Полска со судските реформи предизвика да бидат покренати како прашања почитувањето на европските вредности на самитот на ЕУ кој ќе се одржи на 24-25 јуни.

Владата го демантира Ахмети- не е разговарано за промена на државните симболи

Илустрација архивска фотографија, средба на лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, за формирање Влада

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Зоран Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата, велат од Владата за новинската агенција МИА. Овој демант доаѓа по изјавата на лидерот на ДУИ Али Ахмети кој во интервју за ТВ Клан изјави дека прашањето за промената на химната е веќе извесно и дека за тоа немало, како што вели, поголемо противење од неговиот политички партнер.

„Во изјавата на г. Ахмети не забележавме дека тој изјави дека наводно било разговарано со премиерот Заев или со било кој друг претставник на политичките субјекти во власта. Сметаме дека државата треба да се фокусира со сите свои капацитети на политиките кои носат развој, економија и повеќе пари за граѓаните. Владата ќе продолжи на тој пат“ се вели во одговорот од Владата.

Ахмети: Разговарано е за промена на химната, грбот и знамето

Ахмети во интервју за ТВ Клан, во краткото видео кое беше денеска објавено, вели дека „се разговарало за промена на химната и за грбот и за знамето. Новинарското прашање на кое одговара Ахмети се однесува на промената на политичка насока во зелена агенда на ДУИ во однос на досега решените албански прашања.

„Се разговарало и за химната и за грбот и за знамето. Овие се прашања за кои е потребен консензус, но ова повеќе ќе зависи од договор помеѓу Македонците. Што се однесува на химната, се разговарало и нема којзнае какво противење и тоа е повеќе прашање на време и мислам дека може да се разговара без резерви“ изјави Ахмети за ТВ Клан.

Тој во интервјуто истакнал дека поголемиот дел од прашањата од Охридскиот рамковен договор се затворени, како што е законот за јазиците.

Закариас- Португалија стори се што можеше за да изнајде можно решение за македонско-бугарскиот спор

Илустрација, средба на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров со државниот секретар за европски прашања во МНР на Португалија- Ана Паула Закариас

Португалија направи се што можеше за време на претседавањето со Советот на ЕУ да изнајде можно решение, можен компромис за македонско-бугарското прашање, изјави денеска државниот секретар за европски прашања во МНР на Португалија- Ана Паула Закариас на прес конференцијата по завршувањето на состанокот на Советот за општи работи во Луксембург. Таа на новинарско прашање истакна дека и е жал што денеска имале само две наместо четири меѓувладини конференции.

„Но тоа е многу тешко, ние го разбираме тешкиот политички момент во кој се наоѓаат Северна Македонија и Бугарија. Се уште не е моментот. Треба да се изнајде решение во кое сите учесници и сите засеганти ќе се чувствуваат удобно. Ние го охрабруваме словенечкото претседателство да ги продолжи нашите напори, да не се изгуби моментумот, да ја продолжи дебатата и да ги искористи предлозите кои се на маса. Навистина се надевам дека ќе се случи што е можно поскоро меѓувладината конференција со Северна Македонија и Албанија во следниот семестар“ изјави Закариас.

Претходно од бугарското министерство за надворешни работи соопшти дека останува на својот став односно дека нема да даде „зелено светло“ за Македонија да отпочне преговори со Европската Унија.

Бугарско МНР- Скопје да ги спроведе ветувањата, па потоа преговори со ЕУ

Заменикот министер за надворешни работи на Бугарија Румен Александров на денешниот состанок изјавил дека остануваат на своите позиции од 10 октомври 2019 година и дека очекуваат од Северна Македонија да започне во пракса да ги спроведува преземените обврски на високо ниво дадени на 17 јуни 2021 година во Софија за да може да се придвижи процесот во позитивна насока. Инаку на тој датум македонска делегација во Софија предводена од премиерот Зоран Заев достави предлози кои не беа соопштени во јавноста.

УНХЦР алармира - без вакцини ќе останат лицата без државјанство

Илустрација

Без вакцина против ковид-19 ќе останат многу од лицата без државјанство во светот, поради немањето на основен доказ за својот идентитет, предупредува денеска Агенцијата на ОН за бегалци – УНХЦР. Според шефицата за Меѓународна заштита при УНХЦР, Џилијан Тригс, постојат милиони лица во светот за кои се знае дека се без државјанство.

„ Ова има страшно штетни влијанија врз нивните основни човекови права, а сега тие исто така може да бидат исклучени од пристапот до вакцините што спасуваат животи“, вели Тригс.

Во последниот извештај за влијанието на КОВИД-19 врз популациите без државјанство, Агенцијата забележува дека мнозинството национални планови за имунизација не се доволно јасни како и дали воопшто ќе бидат вакцинирани лицата без државјанство.

„ Со оглед на тоа дека многу лица без државјанство веќе се соочуваат со широкораспространето исклучување и маргинализација, пречките до пристапот мораат да се отстранат и оваа ситуација да добие особено внимание“, се вели во соопштението од УНХЦР.

Според податоците на УНХЦР најмалку 4,2 милиони лица без државјанство живеат во 94 држави.

Ахмети: Разговарано е за промена на химната, грбот и знамето

Зоран Заев и Али Ахмети

Промена на трите државни симболи, знамето, грбот и химната било дел од разговорите меѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ Али Ахмети. Ова вчера во интервју за ТВ Клан го изјавил владиниот коалиционен партнер Ахмети. Тој во интервјуто истакна дека прашањето за промената на химната е веќе извесно и дека за тоа немало, како што вели, поголемо противење од неговиот политички партнер.

„Се разговарало и за химната и за грбот и за знамето. Овие се прашања за кои е потребен консензус, но ова повеќе ќе зависи од договор помеѓу Македонците. Што се однесува на химната, се разговарало и нема којзнае какво противење и тоа е повеќе прашање на време и мислам дека може да се разговара без резерви“ изјави Ахмети за ТВ Клан.

Во истото гостување во Клан ТВ, Ахмети посочи и дека неговата партија планира да соработува со СДСМ на локално ниво во пресрет на изборите, зашто, како што вели, тоа е во интерес на двете партии.

Руски државјани обвинети за незаконски извоз на воени производи од САД

Илустрација

Американското министерство за правда соопшти дека се обвинети 5 лица меѓу кои и руски државјани за нелегално извезување на воени производи во Русија, со што е прекршен законот за контрола на извозот на оружје.

Обвинетите четири години извезувале стотици воени производи кои се користат на ноќно набљудување во вредност од 5 до 10 илјади долари по производ. Меѓу приведените се двајца Руси, двајца Американци и еден Израелец кој престојувал во Калифорнија.

Според обвинението, обвинетите без дозвола за извоз од земјава изнесувале воена опрема, лажејќи дека таа не е подложна на царина и контрола. Тие се соочуваат со можна казна затвор од 20 години во федерален затвор.

Бугарско МНР- Скопје да ги спроведе ветувањата, па потоа преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев и техничкиот премиер Стефан Јанев

Бугарија денеска не даде „зелено светло“ за Северна Македонија на денешниот состанок на Советот за општи работи во Луксембург. Во соопштението на бугарското министерство за надворешни работи е наведено дека Бугарија е отворена за конструктивен дијалог во Северна Македонија за време на претстојното словенечко претседателство со Советот на ЕУ за изнаоѓање на меѓусебни прифатливи решенија.

Заменикот министер за надворешни работи на Бугарија Румен Александров на денешниот состанок изјавил дека остануваат на своите позиции од 10 октомври 2019 година и дека очекуваат од Северна Македонија да започне во пракса да ги спроведува преземените обврски на високо ниво дадени на 17 јуни 2021 година во Софија за да може да се придвижи процесот во позитивна насока. Инаку на тој датум македонска делегација во Софија предводена од премиерот Зоран Заев достави предлози кои не беа соопштени во јавноста.

„Ова вклучува експлицитно одбивање на Република Северна Македонија од територијални, малцински и историски претензии кон Бугарија, промена на натписи и споменици кои влеваат омраза кон Бугарија во Република Северна Македонија, активирање на процес на рехабилитација на бугарските жртви од југословенскиот комунизмот. Без оглед на нашиот билатерален дијалог со Република Северна Македонија, Бугарија инсистира на тоа дека спроведувањето на Договорот за соседство од страна на Република Северна Македонија треба да биде вклучено во условите во идната рамка за преговори за пристап на Скопје во ЕУ “, изјавил заменик министерот Александров.

Бугарија дала висока оценка за постигнатите реформи во Албанија и ја потврди поддршката за усвојување на рамката за преговори со ЕУ.

Судот го одобри обвинението против Камчев за „Плацевите на Водно“

Јордан Орце Камчев во суд како сведок во случајот „Рекет“

Бизнисменот и осомничениот Јордан Камчев на 16 јули ќе седне на обвинителна клупа во Основниот суд Скопје 1 по обвинението познато во јавноста како „Плацеви на Водно“. Судскиот совет денеска го одобри обвинителниот акт за случајот во кој се обвинети и поранешниот пемиер, Никола Груевски, неговиот кум Ристо Новачевски, екс директорот на УБК Сашо Мијалков, мајката на Камчев, Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ.

Во соопштението од Кривичниот суд е наведено дека и покрај летната судска ферија, процесот ќе се одвива затоа што станува збор за притворски предмет бидејќи обвинетиот Камчев е во притвор од 14-ти март. Камчев беше приведен поради информации за наводно подготвување бегство во Бугарија, при што му беше определена едномесечна мерка притвор која е три пати продолжена.
Камчев нудеше и гаранција од 1,7 милион евра за да се брани од слобода, но таа му беше одбиена бидејќи според Апелацискиот суд и натаму постои опасноста од бегство.

Според обвинителството, од 2006 до 2012 година, Груевски како претседател на ВМРО-ДПМНЕ, дел од партиски донации што ги добивал лично или преку општинските комитети, ги задржувал за себе, па така прибрал најмалку 1,3 милиони евра. Од октомври 2012 до септември 2013 година, парите ги потрошил со купување градежно земјиште на Водно, поточно на зафатот веднаш над Панорама, односно во местото викано Шербетница. Но за време на истрагата беа откриени и уште два нови стана и ново градежно земјиште, кои од неодамна на барање на обвинителството се замрзнати.

Нема починати од ковид-19, нови 13 случаи на заразени со коронавирус

Вакцинација против ковид-19 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје - 5 април 2021

Во изминативе 24 часа се евидентирани нови 13 случаи на заразени со ковид – 19 од вкупно 2952 направени тестови. Во последниве 24 часа не се регистрирани нови починати.

Досега во земјата се направени вкупно 859.226 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.640, бројката на оздравени пациенти е 149.908, на починати е 5.477, а бројот на активни случаи изнесува 255.

Пендаровски- Да се интезивира стратешкото партнерство со САД

Претседателот Стево Пендаровски, од Брисел порача дека земјата е подотвена веднаш повторно да седне на преговарачка маса со Бугарија.

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска изјави дека во услови кога проширувањето на ЕУ де-факто е замрзнато за земјава на маса се две опции. Првата е да ја донесеме Европа дома и второ, за кое како што вели, треба наскоро да почнеме да го враќаме во живот договорот за стратешко партнерство со САД од 2008-мата година, како еден вид на алтернатива. Пендаровски изрази скептицизам во однос на шансите Северна Македонија денеска да добие одлука за почеток на пристапните преговори со Европската Унија. Според него клучниот проблем на ЕУ е носењето на одлуки со консензус.

„Без измени на тоа, Унијата не може да биде клучен геополитички играч. Тоа доведува и до пораст на евроскептицизмот во регионот на Западен Балкан и во Северна Македонија, но и во самата ЕУ, што е поразително“, изјави претседателот Пендаровски панел дискусија на тема „Триесет години независност и евро-атлантските перспективи на Република Северна Македонија“.

Во своето обраќање, шефот на државата се осврна и на односите со соседна Бугарија и блокадата од Софија во контекст на македонските евроинтеграции. Пендаровски изјави дека е јасно кажано од Софија дека во недостаток на Парламент и во недостаток на политичка влада тие нема да можат да дадат зелено светло.

„Се што можеше од наша страна да биде понудено како гест на добра волја, а што не излегло од рамките на едно резонско разговарање и преговарање за битни аспекти на билатералата со Софија беше понудено. Се разбира, не можеме да влеземе во идентитетскиот комплекс и ако некој очекува дека по јули или август ќе го направиме тоа, тој се лаже“ изјави Пендаровски.

Според Пендаровски португалскиот предлог за надминување на спорот со Бугарија е одличен затоа што во него се декларираат позициите на двете страни.

Филипче очекува до крајот на летото да имаме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче, очекува до крајот на летото да стекнеме колективен имунитет, доколку се има предвид бројката на вакцинирани граѓани.

„Во моментов процесот на вакцинација е со намалено темпо, сепак претстојниот викенд во земјава се очекува да пристигнат 500 илјади дози на Синовак како и 100.000 дози на вакцината Фајзер преку Ковакс механизмот. Веќе е направен планот како ќе се распределат согласно бројот на пријавени граѓани по градови“, изјави денеска министерот Филипче.

Тој потврди дека се очекува да пристигнат 500 илјади вакцини на кинескиот производител Синовак. Според Филипче, „нема дилема дека вакцинацијата е клучна во борбата со пандемијата со ковид-19“.

Се бара 15 години затвор за потенцијалниот конкурент на Лукашенко

Александар Лукашенко

Обвинителството побара од белорускиот суд да го осуди Виктор Бабарика, на 15 години затвор под обвинение за корупција. Бабарика е поранешен белоруски банкар чиј обид да се кандидира за претседател на државата како противник на авторитарниот лидер Александар Лукашенко на контроверзните избори минатата година беше спречен со апсењето.

На 22 јуни, обвинителот Сијархе Хирхел побара судот да ја осуди Бабарика под обвинение за примање мито и перење пари. Хирхел исто така побара од судијата Ихар jубавитски да ги осуди седуммината обвинети во случајот на затворски казни од три до шест години.

Адвокатката Људмила Казак поднесе жалба за нејзиниот клиент во Минск на 25 септември. Самата Казак беше киднапирана, а потоа беше прогласена за виновна за „непослушност“ кон полицијата на митингот на опозицијата во кој, според неа, таа дури и не учествувала.

Бабарика, поранешен висок управител на „Белгазпромбанк“, беше уапсен во јуни 2020 година, откако ја објави својата намера да се кандидира за претседател. Три дена пред апсењето, белоруските власти ја презедоа контролата над банката и уапсија неколку врвни директори под обвинение за затајување данок и перење пари.

Бабарика ги отфрли обвинувањата, велејќи дека тие биле измислени од властите заради неговите политички активности.

Фудбалерите се вратија, Пандев жали што не освоиле барем бод на ЕП

Горан Пандев по враќањето на македонската фудбалска репрезентација од ЕП 2020 - Скопје, 22 јуни 2021

Македонската фудбалска репрезентација денеска се врати во Скопје, по синоќешниот последен натпревар во рамките на Европското фудбалско првенство (ЕП).

„Жал ми е што не освоивме барем еден бод. Бевме многу блиску, но и далеку. Ови натпревари се тешки за играње. Имаше многу емоции, луѓето живееа со нас, жал ми е , но се надевам дека оваа генерација ќе успее да постигне уште многу повеќe“, изјави капитенот Горан Пандев, кој синоќа го одигра својот последен натпревар во дресот на националниот тим.

Синоќа Македонија со пораз од 3:0 го заврши своето прво историско учество на ЕП во Фудбал.

На пречекот на скопскиот аеродром, селекторот на репрезентацијата, кој исто така заминува од селекторското место, Игор Ангеловски, изјави дека „со задоволство го одработил секој момент како селектор“.

Пандев, во коментарот за заминувањето на Ангеловски, рече дека тој треба да остане на селекторската позиција до крајот на квалификациите за Светското фудбалско првенство.

Ребалансот на буџетот влегува во Собрание на 1 јули

Собрание на Македонија

Расправата во Собранието за ребалансот на годинешниов државен буџет ќе започне на 1 јули, за кога, на официјалната веб страница на Парламентот, е закажана и седница на Комисијата за финансирање и буџет. Со буџетскиот ребаланс, предвидено е зголемување на приходите и расходите за оваа годинава, но и пораст на буџетскиот дефицит.

Според објавениот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на РСМ за 2021 година, вкупните приходи се зголемени од 212 милијарди на 222,6 милијарди денари. Владата предлага расходите да пораснат на 268,8 милијарди денари, односно буџетскиот дефицит да изнесува 46,2 милијарди денари.

Разочарани сме и јас и вие, изјави шведската министерка Линде за бугарската блокада

Министерката за надворешни работи на Шведска, Ан Линде, и министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Осмнани, Скопје 22 јуни 2021

Македонија ги исполни потребните услови и преговорите треба да започнат веднаш. Како претставник на шведската Влада цврсти верувам дека преговорите со Северна Македонија требаше веќе да бидат почнати и ЕУ веќе донесе едногласна одлука за ова во март 2020 година, изјави денеска во Скопје шведската министерка за надворешни работи Ан Линде, на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија Бујар Османи.

Одговарајќи на новинарско прашање, во однос на блокадата од Бугарија, Линде рече дека ЕУ презела обврски кон Северна Македонија и дека треба да ги исполни тие обврски.

„Потребен е билатерален дијалог да се решат овие прашања на соодветен начин и ги поттикнувам сите дипломатски напори за решавање на ова прашање. На моите состаноци со министрите за надворешни работи во ЕУ јасно истакнувам дека Бугарија не треба да ги блокира преговорите и дека билатерално прашање не треба да биде предуслов за почеток на преговорите со Северна Македонија. Мислам дека ова е заедничка позиција и став на повеќето министри за надворешни работи, освен на министерот за надворешни работи на Бугарија“, изјави Линде.


Реформите, исто така, нагласи Линде, не се спроведуваат само за членство во ЕУ, туку и за доброто на граѓаните на Северна Македонија.

„Погрешно е да се каже дека ја правиме оваа реформа за ЕУ, туку дека таа е добра за граѓаните и за обезбедување на безбедноста. Тоа не треба да ги обесхрабрува граѓаните. Секако дека има причина да се биде разочаран. Јас сум разочарана, секако и Вие сте разочарани“, изјави Линде.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG