Достапни линкови

Вести

Во Прага судири на протестот против мерките за ковид-19

Протест против антиковид мерките во Прага, 18.10.2020.

Стотици демонстранти се судрија со полицијата во Прага во неделата на демонстрациите против повторното воведување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. Полицијата употреби водени топови врз насилните демонстранти меѓу кои и околу 500 фудбалски навивачи познати како „ултраси“. Чешка, која има најголема стапка на инфекција со коронавирус во Европа, ќе почека најмалку две недели пред да реши дали ќе нареди целосна блокада за да се запре ширењето на епидемија, рече вицепремиерот Карел Хавличек.

Пораст на заразени од коронавирус, Европа ги заострува мерките

Во изминатата недела, баровите и рестораните мораа да затворат, а учениците се префрлени на онлајн настава. Спортските и фитнес клубовите, театрите и кината веќе беа затворени, но продавниците останаа отворени. Растот на случаите, на скоро 100.000 од почетокот на октомври во земја со 10,7 милиони жители и 1.352 смртни случаи од КОВИД-19, ги принудува властите да прават планови за теренски болници и странска помош.

види ги сите денешни вести

Рикер со охрабрување до Скопје и ЕУ да се бара решение за билатералните прашања надвор од интеграцијата во ЕУ

Архивска фотографија-Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, во писмо до македонскиот премиер Зоран Заев, како што соопшти владината прес служба, истакнува дека Соединетите Американски Држави остануваат посветени во поддршката на Северна Македонија за нејзините интеграции кон Европската Унија и изразува разочарување што земјите членки на ЕУ не постигнаа согласност да ја одобрат преговарачката рамка за почеток на преговорите за членство на ЕУ за нашата земја.

„Вашата земја покажа дека е доверлив сојузник во НАТО и голем пријател на САД. Пристапувањето на вашата земја во ЕУ останува наш врвен заеднички интерес и ние ќе продолжиме да го застапуваме настојувањето и поддршката заедно со нашите европски партнери за одржување на меѓувладината конференција со Република Северна Македонија за време на германското претседателство со ЕУ“, пишува амбасадорот Филип Рикер во писмото до премиерот Заев и додава дека САД ги следат и разбираат предизвиците и сложените прашања низ кои поминува процесот и истакнува дека Северна Македонија и досега покажала дека не отстапува кога е неопходно да се завршат успешно потребните процеси за да се обезбеди одржлив мир, сигурност за просперитет за своите и за граѓаните на соседните земји.

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер пишува дека Северна Македонија тоа го докажа со постигнувањето на историскиот договор од Преспа и со Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија во 2017 година со кој беа поставени темелите за посилни односи меѓу двете земји.

„Ве охрабруваме и вас и земјите членки на ЕУ да продолжите да барате решение за билатералните прашања надвор од процесот за интеграција на вашата земја во ЕУ и да остварувате прогрес во овие аспирации со отворање и затворање на поглавјата во преговорите. Високо ги оценуваме вашите напори да ги водите разговорите во духот на добра волја и да одржувате посветеност во обезбедувањето европската иднина на Северна Македонија која земјата покажа дека ја заслужува“, пишува амбасадорот Рикер.

Во писмото до премиерот Заев се нагласува дека САД продолжува со поддршката на овие настојувања и се изразува надеж дека овие процеси ќе резултираат со одржување на континуитетот на Северна Македонија на патот кон ЕУ.

„Остануваме ваши партнери оптимисти дека меѓувладината конференција со Република Северна Македонија за време на германското претседателство со ЕУ ќе се одржи наскоро“, се вели во писмото на помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, до претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев.

Борисов за ФАЦ- компромисот е возможен, но треба да се познава историјата

Архивска фотографија- бугарскиот премиер Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за германскиот весник Франфуртер Алгемајне Цајтунг на прашањето поврзано, со како што прашува новинарот, можноста Софија да наложи вето поради спор поврзан со историскиот идентитет на Македонците, одговара дека единствената држава која би сакала почнување на преговори со соседот, дури и повеќе од Германија е Бугарија. Преводот на интервјуто од германски на бугарски јазик го објави самиот Борисов на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

Тој и во интервјуто за ФАЦ, исто како и при средбата со македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи во Софија, вели дека за него големо изненадување била неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за наводно македонско малцинство во Бугарија.

„Во Бугарија нема македонско малцинство. Какво македонско малцинство треба да има во Бугарија? Не познавам такво. Од резолуцијата дознав дека има такво. И откако бугарските социјалисти во Европскиот парламент ја поддржаа резолуцијата, очигледно е дека и тие исто мислат, дека такво малцинство живее кај нас. Наместо да водиме позитивна дебата за европскиот пат на Република Северна Македонија, сега се насочуваме кон сосема различна дебата. Треба да го кажам ова бидејќи тој развој на настаните навситина ме вознемирува“, вели бугарскиот премиер.

Борисов е вознемирен од резолуција на ЕП за македонското малцинство
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

На забелешката на новинарот Михаел Мартенс кој наведува дека ниту премиерот Зоран Заев, ниту неговиот заменик вицепремиерот Никола Димитров, ниту, пак, кој било од важните политичари во Скопје не тврдат дека во Бугарија има македонско малцинство, Борисов вели "компромисот е возможен".

„Но, исто така треба да се познава историјата. Бугарските комунисти и Комунистичката интернационала, контролирана од сталинистичка Москва сакаа од идеолошки причини по Втората светска војна насилно да ги преобратат Бугарите во Македонија во Македонци. Бугарите таму беа принудени да се нарекуваат Македонци. Ако сега во процесот на присоединување кон Европската унија се појават определени погрешни тврдења и јас не реагирам, моите политички опоненти ќе ми кажат- Борисов ја продава бугарската историја и попушта под притисокот на европските партнери“, вели Борисов.

Откако бугарската влада месецов одлучи да ја блокира земјава во својот евроинтегративен пат поради, како што тврдат, прекршување на Договорот за добрососедство од 2017 година од страна на Скопје, тимови од министерствата за надворешни работи на двете земји интензивно разговараат во обид да најдат решение. Последна шанса за почнување на преговорите за време на германското претседателство со ЕУ, кое завршува на 31 декември, се смета Советот за општи работи на ЕУ кој треба да се одржи на осми декемрви.

Во меѓувреме на обвинувањата од Софија дека Скопје поддржува македонско малцинство на бугарска територија неколкупати разни политичари нагласуваа дека и во амандманот 1 од македонскиот Устав стои дека „Република Македонија нема територијални претензии кон соседните држави", a во амандманот 2 дека „Републиката притоа нема да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи“.

Продолжува изградбата на Северен поток 2, стопирана поради санкциите од САД

Архивска фотографија- цевки за гасоводот Северен поток 2

Изградбата на гасоводот Северен поток 2 кој оди под Балтичкото море од Русија до Германија ќе продолжи на петти декември по едногодишна пауза поради американските санкции, соопшти компанијата Северен поток 2.

Лани во декември изградбата беше стопирана по санкциите на Соединетите Американски Држави за проектот кој треба да обезбедува двојно повеќе гас од Русија за Германија. Санкциите беа насочени кон странците кои се поврзани со бродови кои поставуваат делови од гасоводот и ја принудија компанијата Олсис со седиште во Швајцарија да ги прекине активности кратко пред целосната изградба на гасоводот.

За целосното негово завршување потребно е да се изградат уште 16 километри во германските водини и 60 километри во данската секција.

Повеќе од 20 луѓе загинаа во напад со автомобил бомба во Авганистан

Авганистан- припадници на безбедносните служби на местото каде што експлодира автомобил бомба во провинцијата Гази, 29.11.2020

Најмалку 26 припадници на безбедносните сили загинаа во самоубиствен бомбашки напад со автомобил бомба во воена база во источната авганистанска провинција Гази, а најмалку 17 се повредени. Портпаролот на авганистанското министерство за внатрешни работи го потврди нападот, не не прецизираше информации за штетите.
Во провинцијата Гази во последниве месеци често има пресметки меѓу авганистанските безбедносни сили и талибанските милитанти.

Амбасадорот на Србија прогласен за персона нон грата во Црна Гора, Белград одговори реципрочно

Амбасадорот на Црна Гора во Србија Тарзан Милошевиќ

Министерството за надворешни работи на Србија синоќа по прогласувањето на српскиот амбасадор Владимир Божовиќ во Црна Гора за „персона нон грата“ возврати со реципрочна мерка. Во дипломатската нота испратена од српското до црногорското Министерство за надворешни работи се наведува дека амбасадорот на Црна Гора во Белград, Тарзан Милошевиќ е прогласен за непожелна личност во земјата. Амбасадорот Милошевиќ е должен во следните 72 часа да ја напушти територијата на Репблика Србија, се наведува во нотата.

Црногорското Министерство за надворешни работи претходно објави дека во согласност со членот 9 и на 41 на Виенската конвенција за дипломатски привилегии и имунитет го прогласува српскиот амбасадор Божовиќ за „персона нон грата“ и побара тој да замине од Црна Гора. Како образложение за таквиот чекор се наведува „долго и континуирано мешање во внатрешните работи на Црна Гора, однесување и и изјави неспоиви со вообичаените и прифатливи стандарди за извршување на дипломатската функција“.

Официјална Подгорица тврди дека Божовиќ повеќепати бил усно и писмено предупреден за неговото неприфатливо однесување. Според црногорското МНР, тој во петокот „нелегалното и нелегитимно Подгоричко собрание од 1918 година“ го нарекол ослободително и слободна волја на црногорскиот народ, со што уште еднаш, на најдиректен начин, како што се наведува ја омаловажил државата која му пружи дипломатско гостопримство.

Во соопштението се истакнува дека Божовиќ на таков начин го понижи законодавното и претставничко тело – Собрание на Црна Гора, кое на 29 ноември 2018 година усвои Резолуција за поништување на одлуката на Подгоричкото собрание кое во 1918 година го укина дотогашниот суверенитет на Црна Гора, а нејзината територија ја припои кон Кралството Србија и го детронизираше кралот Никола Петровиќ Његош.

Времето денеска- облачно со дожд попладне

Илустрација

Времето денеска ќе биде претежно облачно, на истокот со сончеви периоди. Изутринава во одредени делови услови за појава на магла, а од пладневните часови ќе има повремен дожд кој се прошири од западните кон централните делови. На планините врнежите ќе бидат од снег.

Преку ноќта снег ќе провејува на повисоките места во северните делови. Минималната температура ќе биде во интервал од минус пет до 3, а максималната ќе достигне од 7 до 15 степени.

Во Скопје променливо облачно, попладне со појава на повремен дожд. Од вечерните часови ќе започне да дува северен ветер кој преку ноќта ќе засилува. Минималната температура ќе се спушти до минус , а максималната ќе достигне 8 степени.

Заев- со Каракачанов имаме различни светогледи

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов и вицепремиерот Красимир Каракачанов во Софија

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет“, ова го напиша македонскиот премиер Зоран Заев вечерва на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

„Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас. Поважна и посериозна е разликата во нашите светогледи. Јас работам на доближување на ставовите околу разликите и знам дека тоа е можно само преку размена на идеи и мислења, а не преку навреди и недолични пораки. Нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство, а не говор на омраза. Доста беше омраза!“, напиша Заев.

Бугарскиот министер за одбрана и вицепремир Красимир Каракачанов често дава пораки поврзани со отворените прашања меѓу Македонија и Бугарија. По интервјуто на премиерот за бугарската агенција БГНЕС Каракачанов рече дека „по стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа паметот следниот ден, па така е и со колегата Заев“.

Заев во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика лавина реакции во македонската политичка и општествена јавност, рече дека имаме заедничка, а не споделена историја, дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, дека Југославија не разделуваше, дека Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, а дека имало некоја администрација во почетокот, а оти потоа Бугарија се дигнала заедно со антифашизмот.

Нови 1022 заразени, 41 починат за 24 часа

Илустрација- медицински персонал во Ковид-19 центар во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 од кои во Скопје најмногу 463, а двоцифрени бројки новоинфицирани има во Куманово-30, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Струмица-26, Кочани-12, Свети Николе-14, Кичево-36 и Неготино-27. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти.

Починати се 41 лице, најмногу од нив од Скопје, седумнаесет пациенти од Скопје. Најмладиот починат е 31 годишен, а највозрасниот 98 годишен.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519.

Димитров - не е доволно интервјуто на Заев, треба меѓународно-правен документ

Архивска фотографија- копретседателите на македонско-бугарската комисија Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС може да е игра на политичката сцена, рече за Бугарското национално радио Ангел Димитров, копретседавач на македонско-бугарската заедничката мултидисплинарна комисија за историски и образовни прашања.

Според него луѓето во С. Македонија треба да се замислат колку и на каков безумен начин се одалечуваат од своето минато. Димитров вели дека за да се земе кажаното како сериозно, треба да има и нешто посериозно, како меѓународно-правен документ. Тој вели дека тоа што го кажа Заев треба да биде внесено и во официјален документ во кој јасно ќе се нагласат новите позиции, кои што вели, се во согласност со Договорот за пријателство и добрососедство.

Копретседавачот на комисијата вели декаи тие документи треба да бидат усвоени и од македонското Собрание, но дека со актуелната политичка конструкција и несигурноста на владејачката структура не е јасно како тоа би се случило. Димитров е категоричен дека откако Заев го направи тој чекор, да признае дека двете земји имаат заедничка историја и дека Бугарите не се фашистички окупатор, треба неговата партија да направи напор, чекор напред, а не , како што вели, ова да остане да виси во воздух.

"Ако не се најде медиумска поткрепа на веќе кажаното од Зоран Заев ќе биде тешко да се остане на овие позиции“ рече Димитров за БНР.

Тој додаде дека по новиот развој на настаните во Скопје и тонот на разговорот во заедничката комисија ќе биде емотивен од страна на македонскиот тим. Тој тврди дека тие секогаш ги користат репликите разменети на политичко ниво за да создадат тон кој секогаш не е академски.

Инаку следниот состанок на заедничката комисија треба да се одржи, идната недела, на 3 и 4 декември, а ќе биде онлајн поради пандемијата. Премиерот Заев во интервјуто за БГНЕС во средата рече дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, дека Југославија не разделуваше, дека Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, а дека имало некоја администрација во почетокот, а дека потоа Бугарија се дигнала заедно со антифашизмот.

МЗ- 811 пациенти со ковид19 се лекуваат во болниците низ државата

Архивска фотографија- Ковид-19 центар во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

„Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1248 и има колку 175 празни болнички кревети во ковид центрите. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла“, наведоа од МЗ.

Имено, како што посочија од МЗ, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

„И покрај големиот наплив на пациенти во изминативе десетина дена, Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително проширени“, нагласија од МЗ.

Слика од Климт, исчезната со декади, повторно изложена во Италија

Италијански полицајци ја чуваат сликата од Густав Климт која беше исчезната од пред 23 години

Уметничка галерија во Италија ја изложи сликата од австрискиот сликар Густав Климт за првпат откако таа беше пронајдена по исчезнувањето пред 23 години. Галеријата Ричи Оди во Пјаченца денеска ја изложи сликата „Портрет на жена“ наведувајќи дека тоа е подарок за градот кој беше силно погоден од пандемијата на коронавирусот која ја зафати Италија и целиот свет.

Сликата, која е една од неколкуте портреи кои Климт ги заврши за време на својот живот беше украдена од галеријата во февруари 1997 година. Во декември 2019 година беше пронајдена во дворот на истата галерија од градинарите кои ја средуваа вегетацијата. Сликата беше скриена зад дебел слој бршлен зад метална вратана и обвиткана во пластична фолија. Остана нејасно што се случило со сликата додека беше исчезната ниту пак дали воопшто била изнесена од кругот на галеријата.

За СДСМ хистеричен е само Мицкоски

Архивска фотографија- Седиштето на СДСМ во Скопје

СДСМ преку соопштение реагира на обраќањето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој денеска рече дека на бугарските политичари кои го нарекувале предводник на македонска хистерија им порачува дека како претседател на опозициската партија предводи македонска хистерија и немало да престане да ја шири таа македонска хистерија.

Хистерија по сите дефиниции е карактеристика на нервно растројство, реагираат од СДСМ.

„Откако призна за самиот себе си дека е хистеричен, Мицкоски ги навреди граѓаните, ги навреди Македонците, без срам и перде за хистеричен го прогласи целиот македонски народ. Тоа воопшто не е точно и Мицкоски е најсоодветно да се извини. Македонците не се хистеричен народ, хистеријата е само кај губитникот Мицкоски“, наведуваат од владејачката партија.

Инаку ВМРО-ДПМНЕ денеска поради коракризата организираше протест со автомобили кој заврши пред зградата на Владата. Таму Мицкоски рече и дека имал информација „дека овој викенд се распарчува Македонија во Софија и се преговара за иднината на нашиот идентитет“.

Протетстите на опозицијата почнаа неделава по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС кое предизвика силни политички и општествени реакции.

Шекеринска-црвената линија се македонскиот јазик и идентитет

Архивска фотографија- министерката за одбрана Радмила Шекеринска

Можеби единствените кои немаат право да говорат многу за нашата антифашистичка борба е токму партијата којашто изгради кариера зборувајќи и работејќи против антифашизмот. Тоа се истите луѓе коишто уништуваа споменици на наши херои, истите коишто го избркаа Сојузот на борци на улица и истите кои што се трудеа да фрлат идеолошка сенка на таа горда епизода во нашата историја, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска во одговор на новинарско прашање околу најавата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за барање на доверба за премиерот Зоран Заев, по неговите изјави за бугарски медиум.

"Опозицијата има апсолутно право да поднесува иницијативи во Собранието и тоа ние никогаш нема да го критикуваме ќе го почитуваме како дел од политичката култура во нашата држава што не може да се каже за другите начини на нивно функционирање како што е последниот обид уште еднаш да го блокираат работењето на Парламентот“, истакна Шекеринска.

Таа рече и дека ќе направат се за да се најде решение за несогласувањата со Бугарија, но никако, како што нагласи, на сметка на прашањата кои се црвена линија, а тоа се македонскиот јазик и идентитет.

„Сакаме решение кое ќе биде одржливо и корисно за двете земји. Какво било решение кое задира во овие прашања, ќе биде причина за дополнителна недоверба, а не причина за нова енергија и верба во односите меѓу нас и Бугарија“, рече Шекеринска.

Филипче - нема потреба од дополнителни мерки

Архивска фотографија- министерот за здравство Венко Филипче

Досегашните мерки даваат резултати и нема потреба од дополнителни рестрикции кои би биле без значаен ефект, изјави министерот за здравство Венко Филипче по денешната средба со приелепскиот градоначалник Илија Јованоски кој деновиве го пренесе заклучокот на прилепскиот кризен штаб за дополнителни мерки за заштита.

„Вака димензионираните мерки со затворени угостителски објекти по 21 часот, забраната за групирање во целото деноноќие, постепено ја олабавуваат ситуацијата. Заедно заклучивме дека нема потреба од дополнителна рестрикција која не би имала некаков позначаен ефект од мерките кои сега се на сила. Практично, во сите земји во Европа, ваква комбинација даде резултат. Во таа смисла, како за Прилеп, така и за територијата на целата држава, и по вчерашниот состанок со Комисијата за заразни болести, засега не доаѓа предвид да се воведуваат дополнителни мерки“, изјави Филипче.

Што се однесува до епидемиолошката состојба во Прилеп, градот е во третината градови со благ пораст на новозаразените, но на национално ниво еднаков е бројот на заразените последните недели, а се намалува притисокот врз болниците и во прилепската, за прегледи. Но ситуацијата се следи со внимателност, поради непредвидливоста на вирусот, како и во светот.

Филипче оцени дека ситуацијата во прилепската болница одлично се менаџира, има пет ковид-оддели, а за почит е одзивот на матичните лекари да помогнат во Инфективното.

Мицкоски- овој викенд се „распарчува“ Македонија во Софија

Архивска фотографија- претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Заев е во лична битка за задржување на фотелјата наместо во битка за спасување на Македонија, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот протест на партијата пред зградата на Владата во Скопје. Мицкоски пред насобранието Заев го нарече квинслинг, а владата квинслиншка. Порача дека ако го начнеле македонскиот идентитет заедно со народот „ тоа диво месо ќе биде прецизно хируришки отстрането, а дека потоа не само за криминалот, туку и за велепредавство ќе одговараат“.

На бугарските политичари, кои рече дека велеле дека тој е предводник на македонска хистерија, Мицкоски им порача да дошле во Скопје и пред споменикот на борците во близина на зградата на владата да клекнеле и да се извинеле по примерот на германскиот канцелар Вили Брант кој пред педесетина години, при посетата на Полска клекна пред споменикот на хероите и на тој начин побара прошка и се извини за злосторствата на нацистите во Втората светска војна.

„А јас, како претседател на ВМРО-ДПМНЕ предводам македонска хистерија и нема да престанам да ја ширам таа македонска хистерија“, рече Мицкоски.

Тој нагласи и дека навестувал оти Зоран Заев подготвува национален пораз, но дека од секој еден зависило дали тоа ќе се промени, повикувајќи го народот да излезе оставајќи ги настрана сите разлики и забелешки. Повика на внимателност деновиве.

„Имам информација дека овој викенд се распарчува Македонија во Софија и се преговара за иднината на нашиот идентитет да не дозволиме и од утре внимателно да ја блокираме Македонија секој нареден ден“, рече Мицкоски.

Партијата што ја предводи почна да организира протести по интервјуто на премиерот Зоран Заев во средата за бугарската агенција БГНЕС. Денешниот протест поради пандемијата со коринавирусот се одвиваше со автомобили и од две локации во Скопје заврши пред зградата на Владата.

Во интервјуто, кое поттикна силни политички и општествени реакции Заев рече рече дека со Бугарија немаме споделена, туку заедничка историја, дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, дека Југославија не разделуваше, дека Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, а дека имало некоја администрација во почетокот, а дека потоа Бугарија се дигнала заедно со антифашизмот.

Инаку, откако официјална Софија на 17 ноември, на Советот за општи работи на Европската унија, ја блокираше преговарачката рамка за земјава со ЕУ со тврдења дека Скопје го прекршува Договорот за добрососедство од 2017 година, тимови од министерствата за надворешни работи на двете земји се обидуваат да најдат решение. Последната шанса за почнување на преговорите со ЕУ за време на германското претседателство кое завршува на 31 декември е на осми декември кога е последниот состанок на Советот за општи работи на унијата на кој може да се донесе одлуката.

Барние и Фрост со последни обиди за договор за Брегзит

Архивска фотографија- Преговарачот на Европската унија за Брегзит Мишел Барние и британскиот преговарач Дејвид Фрост

Преговарачот на Европската унија за Брегзит Мишел Барние пристигна во Лондон на директни разговори со претставниците на Обединетото кралство на само пет недели пред завршувањето на врската на Британија со ЕУ.

Барние и британскиот преговарач Дејвид Фрост денеска продолжуваат со работата за да обезбедат договор во клучните области на поврзувањето како рибарството, државната помош и резолуција за другите разлики пред завршувањето на британскиот транзициски статус со ЕУ кој истекува на 31 декември.

Двете страни предупредија дека има можност за неуспех, а Барине вчера на министрите на земјите членки на ЕУ им рече дека не се далеку од моментот „земи или остави“. Истиот ден Фрост на Твитер напиша дека луѓето го прашува зошто се уште разговараат.

Неуспехот да се постигне договор ќе резултира со излегување на Британија без договор што може да предизвика хаос на границите и финансиските пазари. Британија ја напушти унијата на 31 јануари но досега тргуваше под истистите услови.

Вкупно 437 луѓе се лекуваат во ковид центрите во Скопје

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, а голем дел од нив се на кислородна поддршка, информираат од Министерството за здравство. Од таму наведуваат дека во изминатите 24 часа дома се пуштени 68 оздравени пациенти.

„И покрај големиот број на приеми во текот на вчерашниот ден, утрово до 8 часот имало 70 тина слободни места, а се очекува во текот на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места и на Клиниката за инфективни болести и во ГОБ 8 Септември“, наведуваат од Министерството за здравство.

Од таму додаваат и дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

Вчера беа регистрирани 1093 нови случаи на заразени со ковид-19, а починаа 28 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

Влада- стапуваат во сила посебни мерки поради загадениот воздух во Тетово, Куманово и Кавадарци

Архивска фотографија- загадување на воздухот во Тетово

Владата преку соопштение информира дека поради прагот за надминување на алармирање за PM10 честички во воздухот во текот на два последователни денови стапуваат во сила посебни мерки во Тетово, Куманово и Кавадарци.

Мерките предвидуваат да им се препорача на сите работодавци да ги ослободат од работни обврски бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака на матичен лекар.

Оние кои работат на отворено да ги извршуваат своите обврски од 11:00 до 17:00 часот, да не се организираат спортски натпревари и други културни манифестации на отворено и да се обезбедат услови за зголемени активности на службите за итна медицинска помош, домашна посета и патронажна служба.

Се задолжуваат државните и локалните органи да ја намалат за половина употребата на службените возила, да се обезбедат ограничувања на работите на градежните објекти, прифатилишта за сместување на бездомници.

Надлежните инспекторати, пак, треба да почнат со вршење на зачестена контрола на Инсталациите кои што поседуваат А дозвола, а и на нив им се препорачува намалување на капацитетот на производство до 50 отсто, освен за инсталациите што произведуваат топлинска или електрична енергија.

Иран повика на одмазда кон Израел за убиството на научникот

Иран- фотографија од државната иранска телевизија на која се гледа уништеното возило на научникот Фахризадех во нападот во близина на Техеран, 27.11.2020

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хаменеи повика на одмазда по убиството на врвниот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех. Хаменеи повика на „следење на ова злосторство и казнување на одговорните“. Тој ова го наведе во текст објавен на неговиот официјален интернет сајт денеска.

Иранскиот претседател Хасан Рохани го обвини Израел дека делува како „платеник“ на Соединетите Американски Држави.

“Уште еднаш злобните раце на глобалната ароганција, со узурпаторскиот Ционистички режим како платеник, се извалкани со крвта на син на нашата нација“ , напиша Рохани денеска.

„Глобална ароганција“ е термин често користен од иранските власти за САД, а „Ционистичкиот режим“ за Израел.

Шефот на иранската нуклеарна агенција Али-Акбар Салехи, пак, нагласи дека убиството на Фахризадех нема да има влијание врз иранската нуклеарна програма. Тој беше на чело на организацијата за истражувања и иновации во Министерството за одбрана, а западните разузнавачки служби го сметаа за организатор на тајната иранска програма за нуклеарно оружје.

Фахризадех беше убиен во близина на Техеран во напад за кој иранската влада веднаш го обвини Израел наведувајќи дека носел обележја на израелска операција. Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф вчера рече дека има „сериозни индиции за израелска улога“ во атентатот. Тој исто така ја повика меѓународната заедница „да стави крај на нивните срамни двојни аршини и да го осуди овој чин на државен тероризам“.

Израел одби веднаш да го коментира убиството на Фахризадех, а истото го сторија и Пентагон, Белата куќа, Стејт департментот и ЦИА. Весникот Њујорк Тајмс, цитирајќи американски официјални лица и двајца други од разузнавањето наведува дека Израел стоел зад нападот, иако не е јасно што и дали воопшто знаеле нешто САД за операцијата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во 2018 година зборувајќи за иранските нуклеарни активности, го спомена Фахризадех доавајќи „запомнете го тоа име“.

МВР- 549 санкции за неносење маска

Илустрација- полиција и граѓани со заштитни маски во Скопје

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 549 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

Бројот на починати од ковид19 во Европа надмина 400 000

Архивска фотографија- медицински работник во Германија

Бројот на починати од ковид19 денеска во Европа надмина 400 000 луѓе. Како што јавува Агенцијата Франс прес вкупниот број починати изнесува 400 649. Најголемиот број се во Британија, вкупно 57 551, потоа следува Италија со 53 677, па Франција со 51 914 и Шпанија со 44 668 починати.

Иако ширењето на вирусот се забавува поради силните рестриктивни мерки што ги преземаа повеќе држави, Европа се уште е најсилно погодена од пандемијата, а минатата недела беа регистрирани повеќе новозаразени отколку во Соединетите Американски Држави.

Во светот, пак, до денеска се регистрирани повеќе од 62 000 000 заразени со ковид19, а 1 450 271 починаа. Активни случаи се околу 17 800 000.

Османи- Бугарија бараше да се прифати дека македонската етногенеза е бугарска

Архивска фотографија- министерот за надворешни работи Бујар Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека ако се констатира дека Договорот за добрососедство меѓу Скопје и Софија не испорачува доверба, може се додадат механизми за следење на процесот.

„Можеме да додадеме додатни механизми за следење на процесот, без да се прејудицира исходот на тие дебати и разговори. Па, и во форма на патоказ, меѓутоа сметаме дека тоа не треба да биде дел од преговарачката рамка, затоа што ќе го помести процесот непотребно“, вели Османи во интервју за емисијата „360 степени“.

Министерот додава дека патоказот, сепак, би бил дел од ЕУ-процесот, иако не би бил формално дел од Рамката, бидејќи со тоа не се согласуваат другите земји членки. Деновиве со Бугарија се разговара и на оваа тема, по што ќе се знае дали ќе има надминување на отворените прашања, рече Османи, додавајќи дека барањето на Бугарија да се прифати дека македонската етногенеза е бугарска, а македонскиот јазик е кодифициран врз основа на западно-бугарски дијалекти е рефлексија на создадената недоверба кон Договорот за добрососедство.

„Реално, таа формулација е официјално предложена од Бугарија како решение на еден од КОРЕПЕР-ите (состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ) пред одржување на Советот за општи работи на ЕУ – дека доколку ние ја прифатиме историската реалност, Бугарија ќе ја прифати сегашната реалност. Меѓутоа, мислам дека тој став во моментот е рефлексија на недовербата создадена од Договорот и од процесот кој сме го создале. Бидејќи во право се тие што велат дека Договорот не ја предвидува оваа тема за разговори. Договорот предвидува дека историските комисии ќе ги разгледаат историските аргументи како основа за заедничко одбележување и градење на доверба“, истакна Османи.

Инаку, откако официјална Софија на 17 ноември, на Советот за општи работи на Европската унија, ја блокираше преговарачката рамка за земјава со ЕУ со тврдења дека Скопје го прекршува Договорот за добрососедство од 2017 година, тимови од министерствата за надворешни работи на двете земји се обидуваат да најдат решение.

Овој викенд, според дипломатски извори за РСЕ во Брисел е клучен за постигнување договор меѓу меѓу двете земји оти последниот состанок на Советот на Општи работи на ЕУ ќе се одржи на 8 декември и тој е последната можност да се деблокира македонскиот евроинтеграциски пат за време на германското претседателство со унијата кое завршува на 31 декември.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот за загинатите бугарски туристи

Архивска фотографија- Зградата на Министерство за надворешни работи

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 година.

„Надлежните служби се информирани и во најскоро време ќе го отклонат ова злодело на неодговорни и злонамерни поединци, за да можеме достоинствено да ја паметиме ова трагедија“, наведуваат од Министерството за надворешни работи.

Во соопштението се додава дека вратите на историскиот Охрид остануваат ширум отворени за сите туристи, а посебно се секогаш добредојдени нашите пријатели од соседна Бугарија.

Пред 11 години при потонувањето на брод во Охридското Езеро загинаа 15 бугарски туристи.

Времето денеска- сончево, по котлините можна магла

Илустрација

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, која во текот на денот ќе се зголемува. Во утринските часови по одделни котлини ќе има појава на магла. Утринската температура ќе се движи од минус 8 до нула, а дневната од 10 до 17 степени.

Во Скопје, претпладне со појава на слаба магла, во текот на денот сончево со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до минус 6, а дневната ќе достигне до 10 степени.

Во недела ќе биде значително облачно и ќе има локални врнежи од дожд, особено попладне. Под влијание на продор на студена воздушна маса во понеделник ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура ќе се намали. Во деновите потоа ќе преовладува променливо облачно и студено време, од среда со повремени локални врнежи, кои на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег.

Нови 1093 заразени со ковид, 28 починати и 819 оздравени

Ковид-19 центар во Скопје

Регистрирани се 1093 нови случаи на заразени со ковид-19 од направени
3084 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Најголем дел но новозаразените и натаму се во Скопје каде има 431 нови случаи. Потоа следуваат Гостивар-94, Прилеп-60, Куманово-57, Велес-55, Кавадарци-44, Штип и Тетово по 41, Битола и Охрид по 37, Струга-29, Свети Николе-20, Неготино-19, Струмица-18, Кичево-15, Гевгелија и Дебар по 14, Кочани-13, Радовиш-11, Ресен-10, Крушево-8, Крива Паланка и Делчево по 7, Валандово и Виница по 3, Пробиштип и Македонски Брод по 2 и Кратово 1 случај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти.

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје, пет пациенти од Тетово, четири од Куманово, двајца од Гостивар, по еден пациент од Дебар, Штип, Струга, Велес, Охрид, Струмица, Кратово и Ресен. Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG