Достапни линкови

СДСМ - Нема причина за одржување лидерска средба


Илустрација - Партиско лого на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ.

Не гледаме потреба од лидерска средба, соопшти денеска владејачката партија СДСМ откако тоа вчера го побара лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска образложи дека ваквиот став е бидејќи „Мицкоски не е за договор на било која тема“ и дека „бара начин како да наштети на државата, особено на процесите кои не водат кон ЕУ.“

Таа исто така оцени дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ немал став за ниту едно национално или стратешко прашање.

„Македонскиот јазик, македоснкот идентитет и посебност се меѓународно потврдени и признаени од целиот свет. Со нашиот сосед Бугарија имаме Договор за соработка и добрососедство, кој патем е потшишан и на македоснки јазик. (...) За темите кои произлегуваат од Договорот изразуваме волја да ги решаваме преку работата на комисиите“, рече Кузеска.

Претходно денеска ВМРО-ДПМНЕ повторно повика најголемите партии во земјата да одржат лидерска средба.

ВМРО-ДПМНЕ денеска наведе дека одбивањето на барањето за лидерска средба е бидејќи „Зоран Заев е човек на кој не му се важни интересите на граѓаните и Македонија.“

Вчера лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција рече дека релевантните политички партии треба да разговараат за преговорите со Бугарија, за пописот, економијата и образованието.

Мицкоски ги даде коментарите откако деновиве македоснки и бугарски политичари даваат изјави за отоврените прашања меѓу Македонија и Бугарија и за тоа дали тие ќе бидат препрека за почнувањето на преговорите на земјава со ЕУ.

XS
SM
MD
LG