Достапни линкови

Во Чешка најголем број инфицирани со ковид-19 во еден ден, над 9 ипол илјади


Прага

Во Чешката Република вчера имало регистрирано 9.544 нови случаи со ковид-19, што е највисок еднодневен биланс од почетокот на пандемијата, покажаа податоците на Министерството за здравство објавени денеска.

Во Чешка 30-дневна вонредна состојба поради зголемен број случаи на ковид-19

Бројот на откриени вкупни случаи од епидемијата во март е скоро двојно зголемен само во октомври, на 139.290, бидејќи земјата со 10,7 милиони жители се соочува со еден од најголемиот бран на инфекции во светот.

XS
SM
MD
LG