Достапни линкови

Македонија - Грузија 1:1, одлучувачкиот меч за ЕП на 12 ноември


Репрезентацијата на Македонија одигра нерешено 1:1 (0:0 по првото полувреме) со селекцијата на Грузија на арената „Тодор Проески“ во Скопје, во рамки на четвртото коло од Лигата на нации.

Во првите 45 минути немаше поголеми возбудувања, а вториот дел започна поактивно, но откако Македонија остана со играч помалку во 67. минута Кварацхелија ја доведе Грузија во водство од 1:0. Македонија изедначи од пенал со голот на Алиоски, во судиското надополнување.

Македонија по овој меч остана на првото место на табелата во групата 2, заедно со Грузија на две кола до крајот. На 12 ноември двете репрезентации повторно ќе се сретнат во најважниот натпревар за македонскиот фудбал, откако ќе играат финале за пласман на Европското првенство 2021 година.

XS
SM
MD
LG