Достапни линкови

Рекорден број на 445 нови случаи на коронавирус


Заштитни маски. Коронавирус. Илустрација.

Во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на Ковид-19. Најмногу заразени има во Скопје 249.
Починати се 9 лица, двајца пациенти од Скопје на 72 и 62 годишна возраст, еден 66 годишен од Куманово, двајца од Струга на возраст од 58 и 65 години, 80 годишен од Струмица, потоа 83 годишен од Крива Паланка, пациент на возраст од 60 години од Пробиштип и пациент од Свети Николе на 65 години. Институтот за јавно здравје регистрира 194 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 211.790 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21636, бројката на оздравени пациенти е 16591, на починати е 809, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4236.

XS
SM
MD
LG