Достапни линкови

СЗО: Имунитет на стадо не е одговор за пандемија


سخنرانی آغازین تدروس آدهانوم گبریسوس در نشست روز دوشنبه که به طور اینترنتی برگزار شد

Шефот на Светската здравствена организација денеска се осврна на сугестиите кои повикуваат на дозволување Ковид-19 да се шири слободно во надеж дека на тој начин може да се постигне таканаречен имунитет на стадо, велејќи дека тоа е „неетичко“.

Тедрос Аданом Гебреизус за време на виртуелен брифинг со новинарите рече дека „имунитетот на стада е концепт што се користи за вакцинација, во кој популацијата може да биде заштитена од одреден вирус доколку се постигне праг на вакцинација“.

Тој истакна на пример дека за мали сипаници се проценува дека доколку се вакцинираат 95 проценти од популацијата, останатите пет проценти исто така ќе бидат заштитени од ширење на вирусот. За полиомиелитис, прагот се проценува на 80 проценти, рече тој.

„Имунитетот на стадото се постигнува со заштита на луѓето од вирус, а не со изложување на нив“, рече Тедрос.

„Никогаш во историјата на јавното здравство не бил користен имунитет на стада како стратегија за одговор на епидемија, а камоли на пандемија“, инсистираше тој.

Новиот коронавирус уби повеќе од еден милион луѓе и зарази повеќе од 37,5 милиони од неговото прво појавување во Кина кон крајот на минатата година.

Потпирањето на природно добивање имунитет на стадото во таква ситуација би било „научно и етички проблематично“, рече Тедрос.

Тој посочи на недостаток на информации за развој на имунитет на Ковид-19, вклучително и за тоа колку е силен имунолошкиот одговор и колку долго антителата остануваат во телото. Тој исто така истакна дека се проценува дека помалку од 10 проценти од населението во повеќето земји се верува дека се заразиле со оваа болест. „Огромното мнозинство на луѓе во повеќето земји останува подложни на овој вирус“, рече тој.

СЗО: Секој 10-ти жител на планетата се заразил со коронавирус

XS
SM
MD
LG