Достапни линкови

Оливер Вархеји е во самоизолација


Еврокомесарот Оливер Вархеји.

Европскиот комесар за соседска политика и проширување Оливер Вархеjи е во самоизолација откако е информиран дека член на неговиот тим има корона вирус .

"Јас сум информиран дека член на мојот тим е позитивен на КОВИД-19. До новите резултати од тестот, членовите на тимот и јас ќе се самоизолираме според упатствата и ќе работиме од далечина. Се чувствувам добро и немам никакви симптоми, а моите тестови минатата недела беа негативни “, твитна Вархели.

Прес-службата на Европската комисија (ЕК) одби да потврди дали членот на кабинетот на Оливер Вархелји, кој е позитивен на КОВИД-19, бил во делегацијата со Европскиот комесар за време на неговата посета на регионот минатата недела. „Се надевам дека ќе разберете, но не сме во можност да обезбедиме информации за службените лица“, рече кратко прес-службата на прашање од Радио Слободна Европа.

Минатата недела, Вархеји ги посети сите земји во регионот и им го предаде годишниот извештај за напредокот на локалните лидери во секоја земја од Западен Балкан.

Вархеји: Во интерес на Северна Македонија и Бугарија е да најдат решение

XS
SM
MD
LG