Достапни линкови

Киргистанскиот претседател прогласи воена состојба


Фотографија од денешните протести во Бишкек, Киргистан

Претседателот на Киргистан, Соронбај Женбеков, денеска прогласи вонредна состојба во главниот град Бишкек и нареди распоредување на армијата. Во наредбата не е прецизирано колку војници ќе бидат распоредени во главниот град, но им се укажува да користат воени возила и да постават контролни пунктови.

Киргистанската армија денеска донела воена опрема во Бишкек, колони на воени камиони се забележани во главниот град, во јужните и западните делови на Бишкек, во кој живеат приближно милион жители.

Претседателот на Киргистан подготвен да даде оставка

Во Киргистан во неделата се одржаа парламентарни избори, на кои четири партии го поминаа цензусот. Еден ден подоцна избувнаа протести организирани од приврзаниците на опозициските партии, кои не го минаа изборниот цензус. Тие зазедоа неколку владини згради и од затвор ги ослободија поранешниот претседател Алмазбек Атамбаев и експремиерот Сапар Исаков. Изборната комисија подоцна ги поништи изборните резултати.

Денеска, Атамбаев потврди дека било пукано во неговиот автомобил покажувајќи дупка од куршум на возилото.

XS
SM
MD
LG