Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ попладе на протест против „реваншизмот и теророт“


Архивска фотографија од протестот на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев во Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржи протест, како што се наведува во партиското соопштение, „против реваншизмот и теророт“. Протестот е закажан за 18.30 часот, а ќе се маршира од пред Министерството за правда, во центарот на Скопје, до Министерството за информатичко општество и администрација.

ВМРО-ДПМНЕ, од смената на власта до сега, организираше неколку протести, од кои три беа против одлуката за покачување на струјата и еден за Гоце Делчев. Протестите се дел од реализацијата на најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дадена по поразот на избори, дека „оваа власт ќе падне пред масовните протести на народот.

XS
SM
MD
LG