Достапни линкови

Македонија на чекор од европското првенство, победа над Косово со 2:1


Арена Тодор Проески - Македонија го победи Косово со 2:1

Со победа над репрезентацијата на Косово со 2:1, Македонија се пласираше во финалето од плеј-офот за пласман на Европското првенство. Од историскиот успех ја дели само уште еден меч - со Грузија во Тбилиси.

Македонските фудбалери одиграа добар меч на арената Тодор Проески во Скопје, особено во второто полувреме иако двата гола ги постигнаа во првиот дел од мечот. Македонија поведе во 16-тата минута со автогол на Бенџамин Кололи, по шутот на Стефан Ристовски. Косово изедначи со голот на Флорент Хадерѓонај, а конечните 2:1 за Македонија ги постигна Дарко Велковски.

На Македонија ѝ беа поништени и два гола - на Горан Пандев и на Аријан Адеми, по преглед на ВАР системот.

Претходно Грузија славаше со 1:0 против Белорусија, па на 12 ноември ќе ја пречека Македонија во Тбилиси, на одлучувачки меч за историски пласман на Македонија на Европското фудбалско првенство.

Натпреварот се играше на спортската арена Тодор Проески во Скопје, без публика поради Ковид-19 пандемијата.

XS
SM
MD
LG