Достапни линкови

Средба Дендиас – Чавушоглу во Братислава


Архивска фотографија- министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас

На маргините на Глобалниот безбедносен форум „Глобсек 2020“ во Братислава, министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас се сретна со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу, средба за која портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас вели дека „секој канал на комуникација е позитивен“, јави дописничката на МИА од Атина.

Шефот на турската дипломатија на неговиот официјален „Твитер “ профил, за средбата со Дендиас напиша дека во следните денови ќе бидат одредени датумите за прелиминарните разговори и мерките за градење доверба. Портпаролот на грчката Влада на денешниот редовен брифинг со новинарите истакна дека довербата меѓу двете страни е основно прашање и ја повика Турција да одат напред кон почеток на прелиминарни контакти.

„Исто така, секој канал на комуникација, во конкретниот случај средба на министрите за надворешни работи на маргините на меѓународен форум, е позитивен. Но, во исто време, нема да дозволиме да поминат провокациите, како во нашите билатерални односи, така и оние се однесуваат на пример на Егејското море и Источниот Медитеран или кипарското прашање“, рече Пецас и додаде дека тие се спротивни на одлуката на Европскиот совет и се однесуваат на европско -турските односи.

XS
SM
MD
LG