Достапни линкови

Еврокомесарот Оливер Вархеји во посета на Косово


Еврокомесарот Оливер Вархеји во Скопје

Комесарот на ЕУ за соседство и проширување Оливер Вархеји, денеска во Приштина ќе се состане со највисоките косовски официјални претставници. Косовската влада, како и со опозициските лидери. Се очекува, по средбата со претседателката на косовскиот парламент, Вјоса Османи, комесарот да им се обрати на пратениците на Собранието на Косово.

Вархеји: Во интерес на Северна Македонија и Бугарија е да најдат решение

Еврокомесарот Оливер Вархеји за време на вчерашната посета на Скопје порача дека се исполнети сите услови за почетокот на преговорите на Северна Макеоднија со ЕУ. Притоа тој изрази надеж дека ќе се изнајде решение и за отворените прашања со Бугарија со цел работите да се придвижат напред.

XS
SM
MD
LG