Достапни линкови

Вести

Нови 317 заразени и четворица починати од Ковид-19

Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 1.990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи со Ковид-19.

Најголем број на новозаразени се евидентирани во Скопје – 182, а нови случаи има низ повеќе градови од државата од кои најмногу во Кочани 18, потоа Штип 13 и Гевглеија е со 12 случаи.

Во болнички услови починати се четири пациенти и тоа еден пациент од Скопје на 59 годишна возраст, еден од Струга на 65 години и двајца од Гостивар на 71 годишна возраст и на 76 годишна возраст.

Нови 225 заразени и 8 починати лица од ковид-19

Министерството за здравство соопшти дека вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 19.413, бројката на оздравени пациенти е 15.749, на починати е 772, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.892.

Инаку во Скопје најмногу заразени има во општината Аеродром каде во моментов се регистрирани 208 случаи, потоа во Центар 210, Карпош - 180, Кисела Вода - 131 и Гази Баба 126 случаи на заразени, покажуваат податоците на Институт за јавно здравје.

види ги сите денешни вести

Објавен извештај според кој Кина направила геноцид над Ујгурите

Илустрација - Архивска фотографија од протест во Канада со транспаренти „Запрете го кинескиот геноцид над Ујгурите“

Во независниот извештај објавен денеска од Њулајнс центарот за стратегија и политика од Вашингтон, се вели дека кинеската влада „носи државна одговорност за геноцидот врз Ујгурите, кршејќи ја Конвенцијата за геноцид на Обединетите нации (ОН)“.

Извештајот на кој работеле над 50 глобални експерти за човекови права, воени злосторства и меѓународно право, открива дека активностите на кинеските власти во Ксинџијанг против Ујгурите ја кршат секоја одредба од Конвенцијата за геноцид на ОН.

Ова е прв пат невладината организација да преземе независна правна анализа на наводите за геноцид во Ксинџијанг, вклучувајќи ја и одговорноста што може да ја сноси Пекинг за наводните злосторства.

Се верува дека до два милиони Ујгури и други муслимански малцинства се сместени во раширените кампови низ Ксинџијанг, се вели во извештајот на американскиот Стејт департмент.

Додик: Или БиХ достојно ќе го почитува Дејтонскиот договор или ќе се распадне

Членовите на трипартитното претседателство Милорад Додик и Жељко Комшиќ и Сефик Џаферовиќ на прес-конференција, по донацијата на вакцини против ковид-19 од Србија

Претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека БиХ или доследно ќе ги почитува одредбите од Дејтонскиот мировен договор или ќе се раздели мирно, бидејќи трето не е можно. Тој рече дека е потребно оние кои се директно засегнати, а тоа се БиХ, Србија и Хрватска, како и субјектите на Федерацијата БиХ и РС можат да побараат назначување на висок претставник на меѓународната заедница кој би бил именуван во согласност со релевантните резолуции на Советот за безбедност. Коментирајќи ги најавите дека наскоро ќе биде назначен нов висок претставник за БиХ, Додик оцени дека според пропишаната постапка досега е легално избран само Карл Билд.

Улогата на грчките доброволци во геноцидот во Сребреница

Тој додаде дека „ако меѓународната заедница мисли дека може селективно да ги примени одредбите од Дејтонскиот договор“, тогаш таа им испраќа порака на политичарите во БиХ дека „договорот го гледаат како бифе, од кого ќе земат што сакаат“. Одлуката за назначување на нов висок претставник во БиХ, Советот за спроведување на мирот во БиХ, треба да биде донесена на крајот на овој или почетокот на следниот месец. Покрај Германецот Кристијан Шмит, се шпекулира дека нов висок претставник би можел да биде Канаѓанецот Џозеф Инграм.

Кина започна да издава сертификат за вакцинација за прекугранично патување

Кина лансираше дигитален сертификат за вакцинација против ковид-19

Кина лансираше дигитален сертификат за вакцинација против ковид-19 за своите граѓани што планираат прекугранични патувања. Дигиталниот сертификат, кој содржи статус на вакцинација на лице и резултати од тестови за вируси, е достапен за кинеските граѓани преку програма на кинеската платформа за социјални медиуми WeChat, која беше лансирана на 8 март. „Сертификатот треба да помогне во промовирање на заздравувањето на светскиот економски систем и да се олесни прекуграничното патување“, соопшти Министерството за надворешни работи на 9 март. Сертификатот, кој во моментов е достапен само за кинески граѓани и сè уште не е задолжителен, се смета дека е првиот познат „пасош за вируси“ во светот. Исто така е достапен во хартиена форма.

Грција разговара со десет земји за сертификатот за вакцинација

САД и Велика Британија се меѓу земјите кои во моментов ја разгледуваат можноста за издавање на слични дозволи. Европската унија работи и на своевиден зелен пасош за вакцини што ќе им овозможи на луѓето да патуваат меѓу земјите членки и надвор од Унијата. Државната агенција за медиуми Ксинхуа објави на 8 март дека сертификатот вклучува шифриран QR-код што им овозможува на секоја земја да добие здравствени информации за патниците. „QR здравствени кодови“ во рамките на WeChat и други кинески апликации веќе се користат во домашниот превоз и во многу јавни места во Кина. Но, програмата предизвика загриженост за приватноста и за ширење на владиниот надзор.

Претседателката на ЕК: ЕУ може да блокира и друг извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен предупреди дека другите земји на ЕУ можат да го блокираат извозот на вакцини против ковид-19, како што тоа го стори Италија за испораката на контингент вакцини за Австралија. „Ова не беше изолиран случај“, објасни шефот на Европската комисија за германскиот весник Виртшафт Вохе по минатонеделната забрана за извоз на 250.000 дози вакцини за Австралија.

ЕМА е против прерано одобрување на Спутник V во ЕУ

Италија повика на забрана за снабдување на 250.000 вакцини од страна на АстраЗенека во Австралија, повикувајќи се на недостиг на вакцини во Европа и недостаток на итна потреба во Австралија. Соочена со недостиг на вакцини, ЕУ, која започна со вакцинирање кон крајот на декември, воведе систем за контрола според кој компаниите за вакцини прво мора да ги исполнат своите договорни обврски кон ЕУ пред да може да добијат комерцијален извоз надвор од Унијата.

ЕУ: Германија е водечка цел на руските напори за дезинформирање

илустрација

Русија ја има за цел Германија повеќе од која било друга земја во Европската унија во нејзините напори за дезинформирање, покажува новиот извештај на Унијата. „Ниту една друга земја-членка на ЕУ не е нападната посилно од Германија“, се вели во извештајот објавен на 9 март од страна на дипломатската служба на ЕУ во Брисел. Во извештајот се вели дека има покренато „систематски кампањи“на политичко ниво и преку медиуми блиски до Кремљ.

Странски сајбер напад врз американските владини мрежи

Извештајот доаѓа во моментот кога Соединетите држави ја обвинуваат Русија за координирана кампања за дезинформација дизајнирана да ја поткопа вербата во вакцините за коронавирус развиени од САД и од Запад. Русија негира дека е вклучена во кампањи за дезинформации. ЕУ вели дека од крајот на 2015 година, се забележани повеќе од 700 случаи за Германија. Франција беше цел повеќе од 300 пати, а Италија околу 170 пати. „Кремљ создава интелектуална слика за Германија во која има неколку разумни гласови во хорот на ирационална русофобија“, се вели во извештајот.

Во САД дозволено вакцинирани лица да се собираат без маски

Во САД целосно вакцинираните лица ќе можат да се среќаваат во затворен простор без да носат маски

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објави упатства за вакцинирани граѓани во кои се наведува дека целосно вакцинираните лица можат да се среќаваат во затворен простор без да носат маски или да држат дистанца. Во САД, 46.455 луѓе биле заразени со вирусот во последните 24 часа, а 666 починале, така што бројот на смртни случаи од почетокот на пандемијата е повеќе од 525.000, објави Универзитетот Џон Хопкинс.

Бајден ја предводеше комеморацијата на жртвите на ковид-19 во САД

Целосно вакцинираните, исто така, ќе можат да се соберат со оние кои имаат мал ризик да развијат тешки симптоми на колвид-19, на пример, вакцинираните баби и дедовци можат да посетат здрави деца и внуци. ЦДЦ соопшти дека луѓето се сметаат за „целосно вакцинирани“ само две недели по примањето на последната доза на вакцината. Долго очекуваните упатства беа објавени откако голем број Американци побараа одговори дали можат да се вратат во нормален живот по целосна вакцинација. Повеќе од 30 милиони Американци ги примиле двете дози на вакцина ковид-19, а уште десетици милиони треба да ја примат втората доза до крајот на месецот.

СЗО не препорачува воведување пасоши за вакцини

Директорот на Светската здравствена организација за итни случаи Мајкл Рајан

Директорот на Светската здравствена организација за итни случаи Мајкл Рајан изјави дека таканаречените „пасоши за вакцини“ не треба да се воведуваат од повеќе причини, вклучувајќи го и фактот дека вакцините против коронавирусот не се подеднакво достапни за сите во светот. Тој на прес конференција прецизира дека Агенцијата за здравство на Обединетите нации не препорачува употреба на сертификати за вакцини како услов за патување што го бараат одредени земји и дека треба да се земат предвид вистинските и етичките причини.

Само вакцината може да ја прогласи короната за умрена

„Вакцинацијата едноставно не е достапна за целиот свет и секако не е достапна на фер основа“, рече Рајан. СЗО претходно изјави дека сè уште не е познато колку долго трае имунитетот по примената на одобрени вакцини против ковид-19 и дека овие податоци сè уште се собираат. Рајан исто така рече дека воведувањето на пасоши ќе биде нефер за луѓето кои не можат да се вакцинираат од одредени причини, и дека на тој начин „нееднаквоста и неправдата“ ќе бидат воведени во системот.

Владата денеска ќе решава за враќање на полицискиот час

Илустрација - Полиција контролира дали се почитува мерката за носење заштитни маски за лице, Скопје декември 2020

Владата на денешната седница треба да се произнесе по предлогот на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести за воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава. Според најавите полицискиот час би бил заведен од утре и би траел две недели. Министерот Венко Филипче образложи дека овој предлогот на Комисијата е поради тоа што во изминативе недели најмногу инфицирани има поради трансмисија на вирусот преку собири, но и непочитување на воведените мерките за носење заштитна опрема, држење дистанца и негрупирање.

Нови 333 случаи на ковид-19, 268 оздравени и 10 починати

Анализите на Комисијата утврдиле дека поради непочитување на мерките, ќе има нови случаи на заразени, но и зголемен број хоспитализирани. Од таа причина Комисијата смета дека една ваква ригорозна мерка ќе има ефект.

Времето денеска: претпладне сончево, попладне можен дожд

Претежно облачно, на југ со сончеви периоди, а со повремен дожд претежно во северните делови од земјата. На планините врнежите ќе бидат од снег, а повремен снег ќе има понекаде и на повисоките места. Ќе дува слаб до умерен северен ветер во северните делови и слаб јужен во јужните делови од земјата. Дневната температура ќе биде од 3 до 11 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 8 степени.

Сараево во викенд карантин поради ширењето на коронавирусот

Баш чаршија, Сарево

Поради влошената епидемиолошка состојба, Кантонот Сараево воведува мерка затворање од петок во 20 часот до понеделник во 6 часот наутро.

Ова го потврди премиерот на Кантонот Сараево Един Форто. Според информациите граѓаните ќе можат да се движат во тој период, но трговските центри и угостителските објекти нема да работат.

Во тој период ќе работат аптеки, продавници за храна и бензински пумпи

И лицата над 65 години во Грција ќе се вакцинираат со АстраЗенека

Вакцината на АстраЗенека

Комисијата за имунизација во Министерството за здравство на Грција даде зелено светло, вакцината на АстраЗенека да се користи за целото население, односно и за лицата над 65-годишна возраст, јави дописничката на МИА од Атина.

Претседателката на комисијата Мариа Теодориду, на денешната редовна прес конференција за процесот на имунизацијата во Грција рече дека оваа одлука доаѓа по новите три истражувања за ефикасноста на вакцината на АстраЗенека на возрасни лица.

Во Грција, минатиот месец започна вакцинацијата со вакцината на АстраЗенека, но за лицата на возраст од 60 до 64 години, нешто што сега ќе се промени.
Генералниот секретар во Министерството за здравство на Грција Мариос Темистоклеус рече дека досега во земјата е постигната 7.12 отсто имунизациска покриеност.

Досега се попишале над 40 000 македонски иселеници

Државен завод за статистика

Преку апликацијата за самопопишување заклучно до денеска се евидентирале вкупно 40397 лица кои се во странство, информираат од Државниот завод за статистика. Евидентирањето на иселениците преку апликацијата почна на 1 март и ќе трае до 21 април.

Од Државниот завод за статистика наведуват и дека проблемот со ненавременото добивање повратна порака за влез во апликацијата е надминат.

Првата фаза од Пописот на населението, домаќинствата и становите почнa со попишување на вработените во дипломатско-конзуларните претставништва и нивните семејства, на дијаспората, припадниците на Армијата во странство, затворениците и бездомниците. Оваа активност ќе трае до 21 април, кога и официјално треба да заврши пописот. Пописот на останатото население, со физичка посета на домовите на граѓаните, ќе почне на први април.

Меџити се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ, останува лојален на Ахмети

Пратеникот од ДУИ Изет Меџити

Пратеникот од ДУИ Изет Меџити на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го известува претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери дека се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ.

Тој во обраќањето наведе дека Џафери придонел за дополнителни демократски вредности во домот на демократијата, а демократијата, наведе пратеникот, не само што дозволува, туку и ја промовира и иницира дебатата, а со тоа и различното мислење, „не само во општеството и во храмот на демократијата, републичкиот Парламент, туку дури и во рамките на еден политички субјект“.

„Од оваа причина, стоејќи достоинствено зад овие принципи, останувајќи силно зад личните ставови, досега често изразени во јавноста, дека во политичкиот субјект на кој припаѓам од првите денови на нејзиното основање, се развиваат случувања што на никаков начин не можат да одат во прилог на најголемата политичка сила на Албанците на РСМ и што е уште поважно, ни во прилог на неприкосновениот лидер на Албанците, претседавачот г. Али Ахмети, но и заради не создавање на забуна ниту кај еден мој колега во Собранието, а од друга страна, со намера да дадам поширок простор на мојата интенција за подостоинствена елаборација на позицијата зад која силно стојам, Ве известувам дека се повлекувам од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ“, наведе Меџити.

Тој нагласува дека ќе продолжи да биде, како што вели, гардиан на политиките и идеалите на претседателот Али Ахмети, како и на волјата на гласачите на ДУИ.
Инаку, поранешниот чаирски градоначалник, сега пратеник во Собранието, одамна има забелешки за некои претставници на ДУИ во владата, особено за првиот вицепремиер Артан Груби. Меџити отворено зборува за несогласувањата во партијата за кадровската политика, а најавуваше дека е можно да поднесе интерпелација во Собранието за работата на Груби и на министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Врховниот суд ја отфрли последната жалба на Трамп за изборите

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп

Американскиот врховен суд денеска ја отфрли последната претставка поднесена од поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговите поддржувачи за изборите што се одржаа лани во ноември. Судот ја отфрли жалбата без да даде коментар.

Во последниот случај Трамп оспори илјадници гласачки ливчиња во Висконсин, каде што изгуби од неговиот ривал Џо Бајден, кој беше инаугуриран за претседател на САД на 20 јануари. Минатиот месец беа одбиени две жалби на Трамп, една исто така за Висконсин и една за Пенсилванија. Понискиот суд претходно одлучи против републиканскиот кандидат во трите случаи.

Трамп тврдеше и продолжува да тврди дека изборите на трети ноември биле фалсификувани. Неговата кампања и поддржувачите поднесоа и изгубија повеќе од 63 жалби за изборниот процес. Повеќето од жалбите беа одбиени поради недостиг на докази.

Заев- сакаме да партиципираме во гасниот терминал Александрополис

Премиерот Зоран Заев

Преку договорот од Преспа остваривме соработка со Грција во енергетиката со што стануваме земја којашто предничи во регионот по инвестиции во зелена енергија, напиша на неговиот ФБ профил премиерот Зоран Заев.

„Нашата намера е да партиципираме со 10 проценти во гасниот терминал Александрополис којшто е вреден околу 400 милиони евра, со 25 проценти во гасната централа којашто е веднаш до гасниот терминал со капацитет од 630 до 830 MW, вредна преку 400 милиони евра, објави Заев на фејсбук.

Посочува дека се отворени можности за унапредување на економските односи со Грција и во други области. Тоа се, подвлекува, перспективи за нови работни места, високи плати и секако раст на трговијата меѓу Северна Македонија и Грција.

Марш за женски права- држава што не постапува е држава што силува

Скопје- Марш за женски права во Скопје под слоганот - Државата што не постапува е држава што силува, 08.03.2021

Неколку стотини луѓе денеска излегоа на протестниот Марш за женски права кој годинава се одржа под слоганот „Држава што не постапува е држава што силува“. Маршот почна пред Министерството за внатрешни работи, а заврши во паркот Жена борец спроти Собранието.

Активистите носеа црни маски со аплицирана црвена рака која изгледаше како да ги замолчува, а носеа пароли на кој пишуваше „непостапувањето е соучество“, “насилството мора да се казни„ и други.

Тие побараа од Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство неодложно да постапат по сите конкретни барања, односно кривичен прогон за сторителите од ’Јавна соба‘, кривични пријави и обвинителни акти против сторителите за делата злоупотреба на лични податоци, посредување во вршење проституција, загрозување на безбедноста или ширење на расистички и ксенофобични материјал по пат на компјутерски систем.

Случајот „Јавна соба“ ја вознемири јавноста неодамна откако групата на комуникациската мрежа Телеграм, првично откриена лани, се покажа дека се уште е активна. Во неа се објавуваа експлицитни фотографии и контакти од девојки и жени. Маршот беше во организација на Платформата за родова еднаквост и активистките за женски права.

Нападнат системот за електронска пошта на Европскиот банкарски регулатор

Седиштето на Мајкрософт

Европскиот банкарски регулатор денеска соопшти дека нивните сервери за електронска пошта се погодени од глобалниот напад врз Мајкрософт, за кој американската компанија обвини кинеска група. Европскиот банкарски регулатор, кој се смета за клучно тело на Европската унија за финансиска регулација, соопшти дека презема дополнителни мерки за да ја врати функционалноста на системот за електронска пошта.

Големите бизнис компании и владите често ги користат услугите за електронска пошта на Мајкрософт. Компанијата мината недела соопшти дека била цел на сајбер напад. Американската фирма смета дека зад нападот стоеле кинески хакери спонзорирани од државата, а Пекинг ги негираше обвинувањата.

Израел, Кипар и Грција потпишаа договор за електрично поврзување

Израелскиот министер за енергетика Јувал Штајниц

Кипар, Грција и Израел потпишаа прелиминарен договор за изградба на најдолгиот и најдлабокиот подводен далновод, кој ќе биде поставен на дното на Средоземното Море. Кабелот ќе ги поврзе електричните мрежи на трите земји. Проектот е вреден 900 милиони долари.

Проектот, наречен Евроазиски интерконектор, ќе обезбеди резервен извор на енергија во случај на катастрофа, информираше израелскиот министер за енергетика Јувал Штајниц, кој престојува во Никозија заради потпишување меморандум за разбирање со неговите колеги од Грција и Кипар. Според кипарските власти, проектот е клучен чекор што ќе стави крај на енергетската изолација на островот.

Европската унија го признава кабелот како проект од заеднички интерес, што значи дека е подготвена да обезбеди финансирање.

Нови 316 заразени со Ковид19, 11 починати

Ковид-19 центар во Скопје

Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа се направени 1562 тестови, а од нив 316 се позитивни на коронавирусот. Најмногу од нив во Скопје, 164, а потоа следуваат Прилеп со 34, Куманово со 16 новозаразени, Кавадарци и Неготино по 13, Тетово 12 и Гостивар- 10 новозаразени. Во неколку други градови има по едноцифрена бројка нови случаи.

Во последните 24 часа починаа 11 луѓе, а како оздравени се водат 681. Со ова вкупната бројка на инфицирани со Ковид19 од почетокот на епидемијата досега е 107 479, на починати 3206, а на оздравени 95 410. Активни се 8863 случаи.

Филипче: Полицискиот час ќе трае две недели

Министерот за здравство, Венко Филипче

По објавата на предлогот од Комисијата за заразни болести за воведување полициски час поради зголемениот борј нови случаи на ковид-19, министерот за здравство Венко Филипче, изјави дека тоа е потребен чекор, бидејќи последните десетина дена има зголемување на инциденцата, собири на јавни места по 22 часот, како и за да се намали притисокот врз болниците.

Според предлогот на Комисијата, полицискиот час би траел од 22 часот до 5 часот наутро, а Филипче дополни дека тој би траел две недели, а нови мерки вон полицискиот час засега не се предвидени.

„Евидентно беше во последните неколку недели зголемување на случаите. Ударот не е таков каков што беше на почетокот на ноември, но без разлика, сакаме да бидеме подготвени. Се покажа дека има собири после 22 часот, угостителски објекти кои не почитуваат мерки, собири на јавни места и затоа е оваа мерка“, рече Филипче и додаде дека полицискиот час ќе важи и во викендите.

Комисијата за заразни болести дополнително ќе се произнесе кој ден да почне полицискиот час. Владата на утрешната седница треба да го разгледа ова барање. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека спроведувањето на пописот не е доведен во прашање засега.

Пендаровски го поддржа и чека резултати од „Акција 21“

Претседателот Стево Пендаровски и вицепремиерот Љупчо Николовски на средба за планот за борба против корупцијата „Акција 21“

Претседателот Стево Пендаровски, на денешната средба со вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, дал поддршка за планот, системот и мерките за борба против корупцијата и нагласил дека тие ќе дадат резултати, соопштија од Кабинетот на Претседателот.

„Борбата против криминалот и корупцијата е од исклучително значење во процесот на евроинтеграцијата, во градење на правната држава и за стекнување на доверба на граѓаните во институциите. За да постигнеме резултати во овој процес неопходна е целосна транспарентност, соодветни законски решенија и санкции, и придонес од сите институции“, рекол на средбата претседателот Пендаровски.

Вицепремиерот Николовски на средбата истакнал дека за планот очекува поддршка од сите граѓани и институции.

„Планот за борба против корупција денеска го претставив пред претседатело и го информирав детално за секоја точка, за секоја мерка. Очекувам поддршка во интерес на граѓаните и придонес од сите институции. Имаме План, имаме политичка волја, влеговме во бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот“, рече вицепремиерот Николовски по средбата.

Паралелно со темелни институционални промени, според претседателот Пендаровски, важен сегмент во борбата со корупцијата е подигнување на јавната свест и охрабрување на граѓаните да пријавуваат случаи на корупција, стои во соопштението од Кабинетот на Пендаровски.

Вицепремиерот Љупчо Николовски и премиерот Зоран Заев пред шест дена го претставија „Акција 21“, односно планот за борба против корупцијата, и истакнаа дека првите два приоритети се борба прочистување на правосудството и борбата против корупцијата и „расчистување со остатоци од режимот“.

Османи - Ди Мајо: Партнери и билатерално и во ЕУ и НАТО

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Италија, Бујар Османи и Луиџи ди Мајо, (Рим, 8 март 2021)

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на работната посета на Италија, имал средба со министерот за надворешни работи и меѓународна соработка на Италија, Луиџи ди Мајо, на која биле разгледани можностите за продлабочување на политичките и економските односи, вкупната билатерална соработка во сите сегменти од заеднички интерес, како и регионалните актуелни состојби и соработка, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР).

„Италија во континуитет е меѓу топдесетте земји според големината на трговската соработка со Северна Македонија, која надминува половина милијарда евра, а во 2019 година достигнува дури 720 милиони евра. Овој претставуваа значаен придонес во нашата економија, но со оглед на политичката поддршка, географската близина и традиционалната соработка, сметам дека постои потенцијал за уште поголема економска активност, особено за италијанските инвестиции кои се повеќе од добредојдени во Северна Македонија”, рекол Османи на средбата

Според МНР, фокусот на разговорите бил и на европскиот кредибилитет во регионот, тесно поврзан и со кредибилитетот на самиот процес на проширување, усогласувањето на Преговарачката рамка за Северна Македонија и силната и активна поддршка на Италија за почеток на преговорите за нашата земја.

Серија експлозии во Екваторијална Гвинеја - 15 мртви, 500 повредени

Фотографија од местото на експлозиите објавена од локалната ТВГЕ, пренесена од Ројтерс

Најмалку 15 лица загинаа, а околу 500 беа повредени во серијата експлозии во Екваторијална Гвинеја што се случија во неделата во близина на воената касарна во главниот град Бата. Експлозиите биле предизвикани од „небрежност“ при складирање на динамит во касарната, изјави претседателот Теодоро Обианг Нгуема, пренесува Би-Би-Си.

Државната телевизија емитуваше снимки од луѓе кои трагаа по преживеани во урнатините, а сликите на социјалните мрежи покажаа огромни издувања на чад и направена штета. Претседателот Теодоро Обианг Нгуема рече дека експлозијата „ги оштети скоро сите куќи и згради во Бата“ и повика на меѓународна помош. Тој додаде дека инцидентот може да се случи откако нивите околу бараките беа запалени од земјоделците.

Во серија твитови, Министерството за здравство побара здравствените работници доброволно да одат во регионалната болница Бата. Беше побарано и дарување крв заради големиот број жртви. Некои локални болници се преполни со примени пациенти, објави ТВГЕ, која емитуваше и слики на ранети како лежат на подот во преполна болница.

Судење за апсењето на Љубе Бошкоски: „Рекоа дека најверојатно ќе апсиме дилер“

Архивска фотографија од едно од претходните рочишта од судењето за случајот Тортура, за апсењето на Љубе Бошкоски

Во Кривичниот суд во Скопје, со сослушување на обвинетите Ивица Анчевски И Петар Милошевски, денеска продолжи судењето за случајот „Тортура“, кое се однесува на апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски.

Според кажаното пред Судот, обвинетиот Анчески за акцијата за приведување на Бошкоски „разбрал на 6 јули 2011 година, односно наредба добил од тогашниот началник на СВР Скопје. Обвинетиот Петар Милошевски, пред Судот изјави дека на 6 јуни 2011 година добил наредба од негов претпоставен во најбрз можен рок се појави позади Министерството за економија. Тој во судницата рече дека : раководителот им објаснувал дека ќе се одвива акција каде ќе биде уапсено лице кое има обезбедување и дека најверојатно се работи за дилер на дрога“.

„Тој ја предизвика нашата интервенција, иако јасно и гласно дадов наредба 'стој, застани, полиција'. Додека трчаше до колата ни се обрати со вулгарни зборови 'не ме местете педери, знам кој ме мести'. Преку возилото фрли една кеса. Пробувавме да го смириме, но Љубе Бошкоски, беше во некоја афектна состојба“, изјави денеска во судницата обвинетиот Милошески, кој наведе и тоа дека „при лишувањето од слобода за цело време негов колега држел пиштол во рацете, но во ниту еден момент не го вперил во главата или лицето“.

Судењето за случајот „Тортура“, почна во март 2018 година против поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на единицата „Алфа“ во МВР, а се однесува на начинот на апсење на Љубе Бошкоски. Во овој случај обвинетите поранешниот командант на полициските Алфи, Ивица Анчески, петмина други припадници на единицата, како и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, кој во притвор го чека издржувањето на затворската казна за преметот Таргет-Тврдина.

УНИЦЕФ: Стотина милиони деца ќе бидат принудени на брак до 2030

Илустрација

Во услови на ковид пандемија, десет милиони деца може да стапат во брак до 2030 година, предупреди денеска УНИЦЕФ, од каде додаваат дека уште стотина милиони девојчиња може да бидат принудени на брак до крајот на деценијата. Браковите на девојчиња на возраст под 18 години се резултат на повеќе фактори поврзани со кризата поради Ковид 19, пред сè затворање на училишта, влошување на економските услови, нарушувања во јавните услуги и смрт на родителите, предупредува Фондот за деца на ОН, објави УНИЦЕФ на својата интернет страница.

„Ковид-19 ја влоши веќе тешката состојба за милиони девојчиња … Но, можеме и мора да ставиме крај на малолетничките бракови“, истакна извршната директорка на УНИЦЕФ, Хенриета Форе, во изјава објавена денеска.

Пандемијата на тој начин се заканува да го запре напредокот постигнат во изминатата деценија во која стапката на бракови на малолетни девојчиња се намали од 25 на 20 проценти, што значи дека 25 милиони вакви бракови не биле склучени.

„Мораме да преземеме итни чекори за да ги намалиме последиците (од пандемијата) врз девојчињата и нивните семејства. Со повторно отворање на училиштата, обезбедување пристап до социјална заштита и услуги и спроведување на законите и соодветните политики, можеме да помогнеме да се спречи уништувањето на нивното детство“, вели Форе.

Податоците на УНИЦЕФ покажуваат дека 650 милиони девојчиња во светот се венчале пред да наполнат 18 години. Половина од ваквите бракови се случиле во Бангладеш, Бразил, Етиопија, Индија и Нигерија. Стапката на брак на малолетни момчиња е шест пати помала од онаа на девојчињата.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG