Достапни линкови

Кафе барот „Мош“ има рок од 48 часа да го испразни објектот


Илустрација. Угостителски објекти во Скопје во пандемија

На угостителскиот објект „Мош“ во кој последниот викенд имаше концерт, а го посетија и инспектори од Државниот пазарен инспекторат денеска му е испратена кривичната пријава и има рок од 48 часа да го испразни објектот.

Директорот на ДПИ Стојко Пауновски на заедничката прес-конференција во Владата информираше дека минатиот викенд поднесено е решение за затварање за пречекорување на работното време а во вториот случај за непочитување на протоколите за што има и кривична пријава.

Филипче- најмногу од новозаболените се од 20 до 30 години

Тој нагласи дека ДПИ постапува неселективно "Токму затоа се измените во законските решенија за ДПИ и полицијата, не само да направат записник туку истиот правен субјект да може да биде испразнет да не се пренесува зараза и да добие решение за затворањер и парична кана. Со пондесувањето на кривичните пријави видовме дека има доста пропусти направено, рече Пауновски.

Локалот има 48 часа да ги извади сите материјали и стоки кои се расипливи за да не дојде до поголема штета на субјектот.

До ова доаѓа откако угостителскиот објект „Мош“ изминатиов викенд имаше концерт без почитување на здравствените протоколи

XS
SM
MD
LG