Достапни линкови

Нови 225 заразени и 8 починати лица од ковид-19


Ковид-19

Во изминатово деноноќие се евидентирани нови 225 случаи на заболени од коронавирус од вкупно 1841 направени тестирања. Најголем број на новозаразени се евидентирани во Скопје – 120 нови случаи, потоа во Тетово 17 и Прилеп 15. Во последниве 24 часа починале 8 лица заболени од ковид-19.

Од починатоте двајца пациенти се од Скопје на 75 68 годишна возраст, потоа три пациенти од Гостивар (82, 68 и 65г.), од Кочани (69г.), од Струга (78г.) и Струмица (64г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 197.382 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19096, бројката на оздравени пациенти е 15645, на починати е 768, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

XS
SM
MD
LG