Достапни линкови

813.000 евра помош од Јапонија за Северна Македонија


Вицепремиерот Никола Димитров и амбасадорката на Јапонија во Северна Македонија, Кеико Ханеда

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, заедно со амбасадорката на Јапонија во Северна Македонија, Кеико Ханеда, потпишаа Договор за јапонска грант помош за економски и социјален развој.

„Во услови кога светот се соочува со една од најголемите здравствени кризи која има и сериозни социо-економски последици, оваа итна помош од Владата на Јапонија во висина од 100 милиони јапонски јени, или околу 813.000 евра е повеќе од добредојдена“, истакна Димитров.

Јапонската амбасадорка рече дека Јапонија е среќна што може да ги поддржи македонските напори.

„Во оваа прилика би сакала да ви честитам за вашето членство во НАТО и почетокот за пристапни преговори за ЕУ. Вашите напори во реформите ќе се интензивираат и Јапонија би сакала да продолжи да ги поддржува“, рече амбасадорката Ханеда.

XS
SM
MD
LG