Достапни линкови

Нов протест на ВМРО-ДПМНЕ поради поскапената струја


Архивска фотографија од првиот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираше дека денеска ќе одржи нов протест против поскапувањето на струјата. Ова е нивни трет протест против одлуката на Регулаторната комисија за покачување на цената за струјата за 7,4 отсто.

Како што информираат од партијата, протестот ќе започне во 18 часот од Спортскиот центар „Јане Сандански“ и со возила ќе одат до седиштето на Регулаторна комисија за енергетика. Ова ќе биде втор автомобилски протест на опозициската партија во последните 30 дена.

Од опозициската партија апелираат на почитување на мерките за заштита од Ковид-19, со носење лична заштитна опрема.

По прашањето за поскапената струја завчера изјава имаше и премиерот Зоран Заев, кој рече дека во Владата ќе биде разгледана можноста за намалување на ДДВ-то за електричната енергија.

XS
SM
MD
LG