Достапни линкови

Невреме во Франција, исчезнати девет луѓе


Најмалку девет луѓе, меѓу кои и двајца пожарникари, се исчезнати во близина на францускиот град Ница по обилните дождови кои предизвикаа силни поплави, јави францускиот сервис Франсинфо повикувајќи се на локалните власти. Францускиот премиер Жан Касто рече дека заедно со министерот за внатрешни работи ќе отпатуваат во загрозениот регион веднаш штом временските услови го дозволат тоа. Властите ветија и дополнителна помош, односно дека ќе испратат хелихоптери и пожарникарски бригади во регионот. Градоначалникот на Ница Кристиан Естроси, пак, рече дека времето, кое полека се смирува, предизвикало сериозни штети, а околу 13 500 домови останаа без струја.

XS
SM
MD
LG