Достапни линкови

Претседателот на хрватското собрание позитивен на коронавирусот


Архивска фотографија- Претседателот на хрватското собрание Гордан Јандроковиќ

Претседателот на хрватското собрание Гордан Јандроковиќ е позитивен на коронавирусот, соопшти доцна синоќа собранието. Јандроковиќ, како што јавуваат хрватските медиуми, во самоизолација од средата ги чекал резултатите од тестот. Тој имал благи симптоми, се чувствува добро и е дома, се наведува во соопштението од собранието на Хрватска. Претходно вработен во неговиот кабинет беше позитивен на коронавирусот, а бидејќи бил во контакт со него на Јандроковиќ му беше одредена самоизолација од две недели. Во Хрватска во последните 24 часа регистрирани се 241 нов заболен, а починаа две лица, со што бројот на заболени од почетокот на епидемијата досега се искачи на имаше 17 401 заболени, а починаа 293 лица.

XS
SM
MD
LG