Достапни линкови

Заев следната недела во Брисел на средба со Столтенберг


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг со премиерот Зоран Заев, архивска фотографија

Премиерот Зоран Заев на 8 октомври во седиштето на НАТО во Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Јенс Столтенберг. Како што соопшти прес-службата на НАТО, Заев ќе биде придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на дипломатијата Бујар Османи.

Рикер: Штетното руско влијание предизвик за земјите-членки на НАТО

Предвидено е по разговорите, Столтенберг и Заев да одржат заедничка прес-конференција. Република Северна Македонија во март годинава стана 30 полноправна членка на Северноатлантската алијанса.

XS
SM
MD
LG