Достапни линкови

Ѓорѓија Сајкоски нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ


Ѓорѓија Сајкоски

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седница одржана вечерва на предлог на партискиот претседател Христијан Мицкоски, за нов генерален секретар на партијата го избра Ѓорѓија Сајкоски.

Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, Сајкоски, кој е роден во Кичево, е доктор на историски науки, долгогодишен член на партијата и пратеник во сегашниот состав на Собранието.

Сајкоски бил претседател на Совет на Општина Кичево од 2009 до 2013, заменик министер за локална самоуправа и директор на ЈП „Студенчица“. Тој извршувал и повеќе партиски функции.

XS
SM
MD
LG