Достапни линкови

Пациент во Хрватска почина откако примил погрешно средство на хемодијализа


Илустрација: Здравствени работници во болница во Хрватска

Еден 62-годишен пациент во Чаковец во Хрватска почина за време на хемодијализа, зашто за време на постапката примил погрешно средство, соопшти денеска болницата во тој град. Во соопштението кое го пренесуваат тамошните медиуми се наведува дека врз пациентот, кој бил во самоизолација поради контакт со заболен од коронавирус, на 29 септември била извршена рутинска терапија на хемодијализа.

„За време на постапката интравенски е применето недозволиво средство кое инаку рутински се применува локално кај такви и слични постапки. И покрај моментално преземените мерки за максимално интензивно и реанимациско лечење, настапи мултиорганско затајување на органите и смрт на пациентот, па е индицирана обдукција“, се наведува во соопштението.

Министерот за здравство Вили Берош во Загреб изјави дека во болницата е испратена здравствена инспекција и оти постои сомнеж за стручна грешка.

XS
SM
MD
LG