Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ на протест в сабота „против неправда, реваншизам и политичко насилство“


Архивска фотографија: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за в сабота најави нов протест во Скопје, на кој, како што соопшти денеска, ќе протестираат против неправда, реваншизам и политичко насилство. Протестот ќе почне во 18:30 часот пред Министерството за правда, по што ќе продолжи пред Основното јавно обвинителство.

Според ВМРО-ДПМНЕ, „власта во недостиг на успеси и во услови на секојдневни порази на секое поле, сѐ повеќе се врти кон политички прогон и застрашување“.

„Мафијата работи по принципот, мафија се тужи, мафија те суди. Затоа гледаме стотици случаи кај што мафијата на власт удира по новинари, удира по опозицијата, удира и по народот. Кацарска е наградена со место во Уставниот суд. СЈО ги изеде народните пари, а народот не виде правда“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Меѓу останатото наведуваат и дека „оние судии и обвинители кои работат по директивата на Заев потоа се унапредуваат и наградуваат, а тоа народот го гледа и затоа довербата во правосудството е минорно“.

XS
SM
MD
LG