Достапни линкови

Локални избори во Романија


илустрација

Во Романија утрово започна гласањето на локалните избори, на кои над 18 милиони граѓани ќе можат да гласаат за градоначалници, претседатели на обласни совети, како и членови на локални и обласни совети.

Според официјалните податоци, граѓаните ќе можат да гласаат на 18.794 избирачки места, кои ќе бидат затворени во 21 часот. Со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус, почитувањето на здравствените протоколи ќе биде задолжително на избирачките места.

XS
SM
MD
LG