Достапни линкови

Трамп ќе номинира свој кандидат за судија во Врховниот суд


Судијката Ејми Кони Барет(десно)

Американските медиуми јавуваат дека американскиот претседател Доналд Трамп наводно има намера да ја номинира конзервативната судијка Ејми Кони Барет за судија во Врховниот суд, само неколку недели пред изборите. Претседателот се очекува да го објави соопштението вечер, а „Њујорк тајмс“ и „Си-Ен-Ен“ објавија дека Трамп ќе ја номинира Барет.

Републиканците на Трамп и Сенатот соопштија дека ќе се обидат брзо да најдат наследник на судијата Рут Бадер Гинсбург, кој почина пред неколку дена. Нејзината смрт им дава на републиканците шанса да го прошират своето конзервативно мнозинство на теренот на 6:3 во исто време кога земјата е длабоко поделена на неколку недели пред изборите кои се закажани на 3 ноември. Демократите, вклучувајќи го и претседателскиот противкандидат Џо Бајден, соопштија дека победникот на изборите треба да избере замена за Гинсбург.

Тимот на Трамп кој ја води неговата кампања се надева дека ќе ја искористи номинацијата на Врховниот суд за да ја засили поддршката во неговата база пред изборите. Барет е миленик на верските конзервативци, која пак е клучна изборна единица за Трамп.

XS
SM
MD
LG