Достапни линкови

Вархеји побара од Албанија да профункционира Уставниот суд


Комесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји

Европската унија уште еднаш ги повика албанските власти да го стават во функција Уставниот суд, кој не функционира речиси три години.

Комесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји рече дека го поздравува отворањето на постапката за двете слободни места во Уставниот суд. Според него, властите треба да го поддржат овој процес без одлагање и да го завршат до Првата меѓувладина конференција меѓу Албанија и ЕУ.

Претходно и американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, порача дека Уставниот суд треба да профукнционира до крајот на годинава.

XS
SM
MD
LG