Достапни линкови

Втор случај на корона позитивно дете по отворање на градинките


Илустрација - Детска градинка

Дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска радост“ од Струмица е позитивно на тест од коронавирус, потврди за медиумите директорот, Васил Бубев.

Детете не било носено во градинката од понеделникот, а вирусот го добило од член на семејството.

„Преземени се сите мерки за заштита од ширење на вирусот, а децата од таа група, воспитувачите и родителите се изолирани“, рече директорот Бубев.

Ова е втор случај на дете позитивно на Ковид-19 откако повторно се отворија градинките. Завчера беше регистрирано и 15-месечно бебе, позитивбно на коронавирус, во јасли во градинка во скопски Центар.

XS
SM
MD
LG