Достапни линкови

Состанок на Европската централна банка


Евро споменик пред облакодерот Еуротауер во областа Иненштат во Франкфурт, Германија, поранешно седиште на Европската централна банка (ЕЦБ).

Инвеститорите на Европската централна банка на денешниот состанок ќе ја разгледуваат политиката што, според експертите, може да дејствува како следниот катализатор за економијата во рамките на Европската унија. Аналитичарите не очекуваат изненадувања во однос на промените во политиката на стапки, фокусирајќи се повеќе врз изгледите за инфлација и неодамнешните силни вредности на еврото.

Нова рунда преговори меѓу Брисел и Лондон за иднината на нивните односи

Инвеститорите внимателно ги следеа случувањата околу планот на Британија за живот надвор од Европската унија откако Лондон призна дека ќе го прекрши меѓународното право на „ограничен начин“ што може да ги влоши разговорите за трговија.

XS
SM
MD
LG