Достапни линкови

Мултинационални воени вежби во Грузија


Американски војник на воените вежби „Благороден партнер 2020“во Грузија

Приближно 2.700 војници од Соединетите држави, Велика Британија, Полска, Франција и домаќинот Грузија денеска започнаа големи воени вежби во Јужен Кавказ. Мултинационалните воени вежби „Благороден партнер 2020“ (Noble partner) во Грузија се очекува да траат до 18 септември.

Во соопштението на американската амбасада во Тбилиси се вели дека вежбите, петти по ред, „се дизајнирани да ги зајакнат регионалните партнерства и да ја зголемат подготвеноста и интероперабилноста на американските сили во реална, мултинационална средина за обука“.

„Учесниците ќе извршат вежби за обука во ситуации, вежби за оган во живо и комбинирани маневри со механизација. Вежбите како „Благороден партнер 20 “продолжуваат да ја демонстрираат посветеноста на САД кон стабилноста и безбедноста во регионот и да покажат дека сојузниците и партнерите на НАТО стојат посилно заедно“, се вели во изјавата од амбасадата.

Американските официјални лица во минатото зборуваа позитивно за надежите на Грузија за влез во западниот воен сојуз, потег на кој жестоко се спротивстави Русија.

На самитот во Букурешт во 2008 година, лидерите на НАТО формално ветија дека Грузија „ќе стане членка на НАТО“, но лидерите на алијансата претпазливо тргнаа кон таа цел наспроти противењето на Москва.

XS
SM
MD
LG