Достапни линкови

Продолжуваат протестите во далечниот руски исток


Стотици локални жители на далечниот источен руски град Хабаровск излегоа на протести, 57 по ред поради апсењето на нивниот поранешен гуверенер Сергеј Фургал. Организаторите на протестот проценуваат дека денеска на протести излегле околу 2 илјади луѓе во знак на поддршка на приведениот поранешен функционер.

Гувернерот „попопуларен од Путин“

Тие ја критикуваат владејачката партија Единствена Русија, затоа што како што велат го уапсила Фургал поради неговата критика кон Кремљ, и бараат оставка од рускиот претседател Владимир Путин.

Протести на рускиот далечен исток

Фугал е обвинет за соучество во убиства во 2000 година. Тој на изборите во 2018 година го победи во вториот круг противниот од Единствена Русија по што пристигнаа и обвинеијата против него.

XS
SM
MD
LG