Достапни линкови

Најмалку 200 ранети при експлозија на канистер со хлор во Иран


Iran--Ilam--Over 200 people injured by a gas explosion.

При експлозија во западен Иран се ранети над 200 луѓе, а засега нема податоци за починати, јавуваат новинските агенции. Надлежните соопштија дека експлозијата настанала во канистер за хлор кој бил превезуван од камион. Причинината за екслозијата надлежните ја гледаат во „невнимание“ на возачот на камионот.

Во изминативе неколку месеци се сличија неколку „сомнителни “ пожари и експлозии во Иран на одредени воени но и цивилни области. За последниот настан на 24 август властите потврдија дека причината за експлозијата во главниот нуклеарен објект Натанз е „диверзантски операции“.

XS
SM
MD
LG