Достапни линкови

На изборите во Црна Гора опозицијата прогласи победа


Подгорица по парламентарните избори на 30.08.2020.

Коалицијата предводена од просрпскиот Демократски фронт (ДФ) и уште две опозициски коалиции прогласија победа над владејачката прозападна партија на парламентарните избори. За иднината на Црна Гора, заедно со коалициите Мирот е нашата нација и Црно на Бело, освоија 41 од 81 место во парламентот, според првичните неофицијални резултати објавени од мониторинг организацијата Центар за мониторинг и истражување (ЦЕМИ) ). Неофицијалниот резултат се базира врз 88,4 проценти од гласачките ливчиња од примерок на избирачки места, соопшти ЦЕМИ.

Чанак: Опозицијата и СПЦ подготвуваат инциденти на црногорските избори

Прелиминарните неофицијални резултати покажуваат дека владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Бошњачката и Албанската партија за национално малцинство, социјалдемократот Иван Брајовиќ и Социјалдемократската партија (СДП) се меѓу оние што ќе ги преземат преостанатите места во парламентот. Директорот на ЦЕМИ, Златко Вујовиќ, истакна дека резултатите се неофицијални, но веројатно ќе бидат потврдени. „Три опозициски коалиции кои најавија соработка по изборите ќе имаат најмалку 41 мандат“, рече Вујовиќ, додавајќи: „Ова е нешто што, најверојатно, нема да биде доведено во прашање, но треба да ја чекаме Државната изборна комисија “. Тоа не го спречи Здравко Кривокапиќ, водачот на коалицијата „За иднината на Црна Гора“, која сака поблиски врски со Србија и Русија, да прогласи победа. „Режимот падна“, рече Кривокапиќ. „Народе на Црна Гора, слободата се случи!“.

Преговорите меѓу црногорската влада и СПЦ без резултат

Доминантна тема на кампањата, која главно се спроведуваше преку интернет и на социјалните мрежи заради пандемијата на коронавирус, беше верски закон за кој Српската православна црква вели дека ќе ја одземе црквата на нејзиниот имот во земјата. Законот, кој стапи на сила во јануари, вели дека верските заедници мораат да докажат сопственост на имотот од пред 1918 година, година кога Црна Гора се приклучи на Кралството Југославија и нејзината црква беше под Српската православна црква, губејќи го целиот свој имот во тој процес. Српската православна црква вели дека законот има за цел да ѝ го земе имот и . Црногорските власти во неколку наврати ги негираа обвинувањата.

XS
SM
MD
LG