Достапни линкови

Грција започна нова операција за спасување мигранти јужно од Родос


илустрација

Грчката крајбрежна стража започна нова операција за пребарување и спасување за мигрантите, откако доби итен повик од брод кој превезувал 50 мигранти јужно од островот Родос. Повеќе информации за новата операција се уште нема. Крајбрежната стража веќе спроведе една операција за спасување во источното Егејско Море во брод кој делумно бил потонат, а во кој имало 100 мигранти.

На отворено море во Грција спасени 92 мигранти

Вкупно 96 луѓе беа спасени од морето во вторникот вечерта, западно од малиот грчки остров Халки во близина на Родос. Крајбрежната стража исто така во изјава изјави дека уапсила 41-годишен маж осомничен за шверц на мигранти. Илјадници луѓе го продолжуваат патот кон грчките острови од блискиот турски брег, плаќајќи им на шверцерите да ги превезуваат често во несигурни и пренатрупани гумени чамци.

XS
SM
MD
LG