Достапни линкови

ЕК очекува европски правец и од новата македонска Влада


Илустрација

Европската Комисија очекува добра соработка со новата влада во Северна Македонија и посветеност кон ЕУ агендата. Заменичката портпаролка за проширување рече дека ЕК со нетрпение очекува да соработува со новата влада во Северна Македонија.

„Очекуваме да продолжиме да ја следиме стратегијата за интеграција во ЕУ, ќе продолжиме исто така да работиме со владата во борбата против пандемијата од Ковид-19“, изјави заменичката на портпаролката за проширување.

Таа додаде дека Европската Комисија исто така очекува од новата македонска влада посветеност кон остварување на ЕУ реформите, посебно во делот на ЕУ законодавството.

XS
SM
MD
LG