Достапни линкови

Обвинителството на Косово: Не може да се каже во какво својство е повикан Ахмети


Лидерот на ДУИ Али Ахмети

Портпаролот на Специјалното обвинителство за воени злосторства во Косово, Кристофер Бенет изјави дека сè додека не се поднесе обвинението, не може да се каже зошто и во какво својство е повикан лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој рече дека специјалното обвинителство на Косово и судот не споделуваат детали во јавноста сè до конечното решение, ниту е познато кој е обвинет и кој бил сведок, и истакна дека „ова правило важи и за Ахмети“. „Ние не даваме никакви детали за нешто поврзано со нашата истрага. Информациите што ги кажувате (дека тој бил повикан да сведочи) Мислам дека доаѓа од самиот Ахмети“, рече Бенер. Лидерот на ДУИ вчера потврди дека бил повикан да сведочи пред обвинителите на Специјалното обвинителство во Косово на 2 и 3 септември.

Ахмети повикан да сведочи во Хаг

На 22 јули, Ахмети објави дека добил покана од Специјалното обвинителство за Косово во Хаг да „сведочи како еден од основачите на ОВК и член на Генералштабот“. „Без двоумење, ја прифатив поканата и остварив конструктивен контакт и соработка со официјални лица во Хаг“, напиша тогаш Ахмети на Фејсбук време.

XS
SM
MD
LG