Достапни линкови

Еден починат, 137 нови случаи и 58 оздравени од коронавирус


Лице со заштитна маска. Илустрација.

Во последните 24 часа се направени 1.414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19. Најмногу заболени, 53 има во Скопје, потоа 19 во Куманово и 10 во Гостивар. Во болнички услови починал 63 годишен пациент од Дебар. Институтот за јавно здравје регистрира 58 оздравени пациенти.

СЗО очекува пандемијата на коронавирус да заврши за 2 години

Досега, во земјата се направени вкупно 137.465 тестирања. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13595, бројката на оздравени пациенти е 10110, на починати е 564, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2921.

XS
SM
MD
LG