Достапни линкови

Заболени 156, оздравени 76 и починати 6 лица од коронавирус


Ковид-19. Илустрација.

Министерството за здравство во изминатите 24 часа регистрира нови 159 случаи на заболени од коронавирус, при што оздравени се 75 пациенти, а починати се шест лица. Направени се 1.733 тестирања, а бројот на новозаболени е најголем во Скопје каде има 32 случаи, по што следуваат Куманово со 25, Гостивар со 22 и 15 во Струга.

Од починатите пациенти сите се на возраст над 60 години. Најстариот има 85 години, а најмладиот 61 година. Четворица од починатите се од Скопје на возраст од 77, 80, 85 и 86 години, еден пациент е од Гостивар на 61 година и еден од Штип на 76 години. Петмина се починати во болнички, а еден вон болнички услови.

Коронавирус на Балканот-секаде трицифрени бројки

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 13.458, бројката на оздравени пациенти е 10.052, а на починати 563. Активни се 2843 случаи.

XS
SM
MD
LG