Достапни линкови

Помпео ги обвини Европејците дека сакаат да бидат со ајатоласи


Државниот секретар на САД Мајк Помпео разговара со новинарите по состанокот со членките на. Советот за безбедност на ОН з во врска со нуклеарниот договор со Иран и повика на враќање на санкциите против таа земја.

Американскиот министер за надворешни работи, Мајк Помпео ги обвини Париз, Лондон и Берлин дека избрале „да се бидат со (иранските) ајатоласи“, наместо да ги почитуваат нивните сојузи со Соединетите држави кои бараат обновување на меѓународни санкции за Иран за кршење на нуклеарниот договор потпишани во 2015 година. „Моите пријатели во Германија, Франција и Британија ми кажаа приватно дека не сакаат да се крене ембаргото за оружје врз Иран. И сепак тие избраа да се бидат со ајатоласите, гласајќи против резолуцијата на САД за продолжување на санкциите“, изјави тој во Њујорк.

Советот за безбедност на ОН ја отфрли резолуцијата за ембарго на иранското вооружување

Вашингтон во минатата недела не доби поддршка во Советот за безбедност на ООН кога само една друга земја гласаше за нејзиното барање за резолуција за продолжување на ембаргото за конвенционално оружје што истекува во овој сектор. Изјавувајќи дека нема друг избор, Помпео вчера официјално ја активираше контроверзната постапка во ОН, со која се бара враќање на сите меѓународни санкции против Иран. Европските земји што се потписнички на договорот се против повторно воведување санкции, а тие сакаат да го зачуваат дури и по повлекувањето на Соединетите држави од него во 2018 година.

XS
SM
MD
LG