Достапни линкови

Премиерот на Ирак на средба со Трамп во Вашингтон


Премиерот на Ирак Мустафа ал Кадими разговара со локалното население во Тармија, Ирак на 20 јули 2020 година.

Ирачкиот премиер Мустафа ал Кадими кој престојува во Вашингтон денеска треба да има средба со американскиот претседател Доналд Трамп. Главна агенда е присуството на 5.000 американски трупи распоредени во Ирак. Кадеми, кој ја презеде функцијата во мај, се соочува со предизвици од Хашид ал-Шааби, коалиција на ирачките шиитски паравоени групи кои имаат блиски врски со Иран и кои бараат напуштање на американските војници од Иран.

Во Ирак нападнат конвој кој носел опрема за американската војска

Како што Техеран и Вашингтон се натпреваруваат за влијание во Ирак, се зголемува и јазот меѓу проиранските фракции и премиерот кој е пријателски настроен спрема САД. Во меѓувреме, во Ирак се зголемува бројот на нападите врз американски цели од страна на проиранските борци.

XS
SM
MD
LG