Достапни линкови

Коронавирус на Балканот-секаде трицифрени бројки


Архивска фотографија- тестирање за коронавирус на грчко-бугарската граница

Дневниот биланс кој го соопштуваат надлежните здравствени власти во земјите на Балканот покажува дека епидемијата со коронавирусот во регионот не е смирена, а некаде зема и замав.

Во соседна Србија во последните 24 часа се регистрирани 158 новозаразени и тројца починати, со што вкупниот број на заразени од почетокот на епидемијата досега надмина 30 000, а вкупно починати се 684 луѓе.

Хрватска, пак, бележи свој рекорд за едно деноноќие- 219 новозаразени и двајца починати. Во Босна и Херцеговина за истиот период има 340 нови случаи и 12 починати, со што вкупниот број на заболени во федерацијата од почетокот на епидемијата досега е 16 453, а досега починаа 500 лица.

Во соседно Косово во последното деноноќие регистрирани се 162 нови случаи, девет лица починаа, со што вкупната бројка на заболени досега е 11848, а на починати 425. Грција, пак, како што јавува агенцијата АНА МПА одлучи да воведе и нови мерки на островот Миконос и на Халкидики, како забрана забави со жива музика, литии, пазари, забрана за јавни и приватни собири на над девет лица, задолжителна маска и надвор и во затворените објекти и други, откако беа регистрирани 269 нови случаи, а две лица починаа во последните 24 часа.

И Бугарија регистрира трицифрена бројка за едно деноноќие. Регистрирани се се 169 нови случаи, со што вкупната бројка на заболени изнесува 14 669, а починаа седум луѓе со што бројката на луѓе кои ја загубија битката со вирусот се искачи на 519.

Во Македонија, како што информираше Министерството за здравство во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19 , двајца починати и 112 оздравени пациенти. Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13076, бројката на оздравени пациенти е 9625, на починати е 551, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2900.

XS
SM
MD
LG