Достапни линкови

Кнор го менува името на популарниот сос поради расистички конотации


илустрација

Една од најпознатите германски прехранбени компании Кнор објави дека ќе го промени името на својот популарен сос заради расна конотација. Кнор ќе го смени името на неговиот сос „Цигојнерсос“ (Цигански сос) во “Сос од пиперка на унгарски начин”, објави германскиот весник „Билд ам Зонтаг“. „Бидејќи името„ цигански сос “може да се толкува негативно, решивме да му дадеме на нашиот сор ново име”, соопштија од групата Унилевер, која е сопственик на Кнор. Популарниот сос, кој редовно се гледа во германските домаќинства, ќе се појави со ново име во продавниците низ целата земја за неколку недели, објави весникот.

Насилства низ улициите на Штудгарт, нападната полицијата

Групите за граѓански права со години повикуваат на промена на името на брендот, но компанијата го одби барањето во 2103 година. Преименувањето на брендот следеше по неодамнешните меѓународни дискусии за расизмот, особено во САД каде големите национални компании исто така ги преименуваа традиционалните брендови како одговор на забелешките за застапеноста на расните стереотипи. Цигојнер е германско пежоративно име за Ромите. Терминот Цигојнерсос се користи во Германија повеќе од 100 години. Организациите на Ромите во Германија одамна посочуваат дека овој сос не е ни дел од нивната традиционална кујна и со години бараат името да биде укинато.

XS
SM
MD
LG