Достапни линкови

Нови 87 случаи на заболени со коронавирус, пет починати


Илустрација- пункт за тестирање за Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1156 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу од новозаболените се во Скопје 34, а потоа следуваат Гостивар со 20, Куманово со 13, Тетово со осум, Кавадарци со четири ново заболени, Кичево со три, Струмица двајца и Струга, Битола и Берово со по еден нов регистриран случај.

Починати се пет пациенти, три пациенти од Скопје на 49, 27 и 74 години, пациентка од Струга на 53 години и пациентка од Берово на 57 години. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравен пациент. Досега во земјата се направени вкупно 126284 тестирања на ковид-19. . Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12739, бројката на оздравени пациенти е 9174, на починати е 544, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3021.

XS
SM
MD
LG