Достапни линкови

Косово ги отвора границите кон Северна Македонија, Албанија и Србија


Граничен премин. Илустрација.

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи да ги отвори границите со Северна Македонија, Албанија и Србија.

„Донесена е и одлука за отворање на државните граници на Република Косово со Република Албанија, Република Северна Македонија и Република Србија“, се вели во соопштението по седницата на косовската Влада.

Од утре во Србија само со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Но, во соопштението не се наведува дали тоа значи дека државјаните на трите соседни земји нема да имаат потреба да приложуваат тест со кој ќе докажат дека не се заболени од ковид-19 за да влезат на територијата на Косово.

XS
SM
MD
LG