Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН ќе гласа за ембаргото за вооружување на Иран


Гласање во Советот за безбедност на ОН. Илустрација.

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за тоа дали да се продолжи ембаргото за вооружување на Иран, додека државниот секретар на САД, Мајк Помпео, се среќава со шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси во Виена.

Гласањето на Советот за безбедност за резолуцијата подготвена од САД за неодредено ембарго за Иран се очекува да пропадне поради силното спротивставување на членовите на советот за вето, Русија и Кина.

Помпео, говорејќи пред состанокот со Гроси, го повтори ставот дека САД ќе сторат сé што е во нивна моќ за да го продолжат ембаргото, што е предвидено да се олеснува постепено од 18 октомври.

„Нема смисла да се дозволи најголемиот државен спонзор на тероризам во светот да купува и продава системи за оружје. Мислам дека тоа е лудо“, рече Помпео на прес-конференција.

Помпео рече дека го повикува остатокот од светот да го поддржи нивниот став во гласањето, што се одвива по електронска пошта според правила за далечинско работење, спроведени заради пандемијата на коронавирус.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска предложи следниот чекор да биде видео самит на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН, Германија и Иран, за да разговараат за ембаргото за вооружување на Иран.

XS
SM
MD
LG