Достапни линкови

Шефот на грчката дипломатија во Виена на средба со Помпео


Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска во Виена ќе се сретне со американскиот државен секретар Мајк Помпео, а од австрискиот главен град, истиот ден, ќе учествува и на вонредниот состанок на Советот за надворешни прашања на ЕУ што ќе се одржи преку видеоконференција. Според Министерството за надворешни работи на Грција, разговорите на Дендиас и Помпео ќе се фокусираат врз случувањата во Источниот Медитеран, под призмата на ескалацијата на турските прекршувања.

Турскиот брод ја започна потрагата по нафта и гас во источен Медитеран

Истиот ден, Дендиас ќе учествува и на Советот за надворешни прашања на ЕУ што ќе се одржи преку видеоконференција, а е свикан вонредно, по барање на официјална Атина за, според грчкото МНР, „да се разговара за нелегалните активности на Турција во делот на грчкиот континентален гребен“.

XS
SM
MD
LG