Достапни линкови

Состанок за протоколите за новата учебна година


илустрација

Состанокот на Комисијата за заразни болести заедно со претставници на Министерството за образование и наука на кој се очекува да бидат финализирани протоколите за реализација на наставата од 1 септември, ќе продолжи денеска. „Се уште сме во преговори. Крајното решение ќе го даде Министерството за образование и наука“, епидемиологот Александар Стојанов, член на Комисијата и директор на Центарот за јавно здравје Скопје. Во пресрет на одлуката за тоа како ќе се одвива наставата од 1 септември, во услови на голем број шпекулации,

Нема правила како децата да се вратат на училиште

СОНК повика на рационална одлука која ќе значи безбедност на здравјето и на децата и на вработените. Во петокот министерот за образование и наука Арбер Адеми рече има доволно време до 1 септември навреме да се организира почетокот на 2020/2021 година и сите училишта да се подготват за спроведување на протоколите за трите видови настава во зависност од епидемиолошката состојба – со физичко присуство, онлајн-настава и комбинирана.

XS
SM
MD
LG