Достапни линкови

СДСМ: Имаме сериозни преговори за мнозинство


Илустрација

СДСМ денеска соопшти дека се во тек, како што велат, сериозни преговори за формирање парламентарно мнозинство, а со тоа и формирање Влада, но без да прецизираат со кого се преговара или со кого до сега е разговарано.

„Како одговорна партија СДСМ води разговори за пронаоѓање на одговорни кадровски решенија кои се способни посветено и одговорно да работат на остварување на овие принципи кои се во интерес на граѓаните и државата“, се наведува во сооопштението од СДСМ.

На изборите одржани на 15 јули, во Собранието од 120 пратеници коалицијата предводена од СДСМ освои 46 пратеници, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, Алијанса/Алтернатива 12, Левица 2 и еден пратеник освои ДПА.

„Новото парламентарно мнозинство ќе обезбеди стабилна Влада која движи брзо напред по европскиот пат, Влада посветена на економијата, правдата и борбата со Ковид-19“, додаваат од СДСМ.

XS
SM
MD
LG